Ďalší argument pre život na dedine. Zdá sa, že vyrastať mimo mesta je dobré pre rozvoj orientačných schopností človeka. Váš mozog ovplyvní prostredie, v ktorom sa vyrastáte, čím komplikovanejšie a neprehľadnejšie je, tým väčšiu výzvu pre rozvoj orientačných schopností predstavuje.
Vedci tvrdia, že vidiek je zložité a neorganizované prostredie, čo vedie k potrebe zapamätať si trasu. Štúdia publikovaná v časopise Nature zistila, že ľudia, ktorí vyrástli na vidieku, majú lepší zmysel pre orientáciu a navigačné schopnosti ako tí, ktorí vyrastali v mestách.
Aby vedci zistili, ako prostredie detstva ovplyvňuje schopnosť orientácie, skúmali, ako takmer 400 000 ľudí z 38 krajín hralo mobilnú videohru určenú na neurovedecký výskum. Hráči hry Sea Hero Quest museli navigovať loď, aby našli kontrolné body na mape. „Zistili sme, že vyrastať mimo miest je dobré pre rozvoj orientačných schopností a zdá sa, že je to ovplyvnené nedostatočnou zložitosťou mnohých pouličných sietí v mestách,“ povedal vedúci výskumu Hugo Spires z University College London. Vedúci autor Antoine Coutrot z University of Lyon uviedol, že výskum už predtým ukázal, že keď myši vyrastali v klietkach s rôznymi cestami, upravili sa aj určité kognitívne kapacity v ich mozgu, vrátane priestorovej orientácie. Štúdium ľudí však bolo trochu zložitejšie. Výskumníci použili hru Sea Hero Quest, ktorá bola vytvorená v roku 2016 na štúdium Alzheimerovej choroby a odvtedy ju hrali takmer 4 milióny ľudí.
Ľudia, ktorí vyrástli vo vidieckych oblastiach, dosiahli lepšie výsledky, pretože podľa Coutrota: „Vidiek je pomerne zložité prostredie v tom, že je veľmi neorganizované, s väčšími vzdialenosťami, čo znamená, že si svoju trasu musíte zapamätať.“ Ľudia vychovaní v zložitejších mestách, ako je Paríž a Praha, si však počínali oveľa lepšie ako ľudia z miest s usporiadanými sieťovými plánmi ulíc, ako je Chicago. Coutrot dodal: „To, že ste vyrastali niekde so zložitejším usporiadaním ciest alebo chodníkov, vám môže pomôcť s orientačnými schopnosťami, pretože si to vyžaduje sledovanie smeru, keďže je pravdepodobnejšie, že budete robiť viacero odbočiek pod rôznymi uhlami, pričom si možno budete musieť zapamätať viac ulíc a orientačné body pre každú cestu.“
Dospelí si môžu zlepšiť svoj orientačný zmysel aj neskôr v živote, ak na tom budú pracovať. „Je to trochu, ako učiť sa iný jazyk, ktorý bude oveľa jednoduchší, ak ste sa ho naučili, keď ste boli mladí,“ povedal Coutrot.