Vojna na Ukrajine a sankcie proti Rusku totiž spôsobili výrazné zdraženie energií. Index spotrebiteľských cien medziročne stúpol o 7,4 % po náraste o 5,9 % vo februári, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. Mierne revidoval svoj rýchly odhad zo začiatku apríla, v ktorom počítal so zrýchlením tempa rastu cien až na 7,5 %. Na porovnanie v marci 2021 sa medziročná miera inflácie v eurozóne nachádzala na 1,3 %.
Motorom inflácie bol prudký nárast cien energií, ktoré vyskočili o 44,4 % po +32 % vo februári. Ceny potravín, alkoholu a tabaku sa zvýšili o 5 %, ceny neenergetických priemyselných tovarov o 3,4 % a ceny služieb o 2,7 %.
Spotrebiteľské ceny bez započítania energií v marci vzrástli o 3,4 % po +3,1 % v predchádzajúcom mesiaci. Inflácia bez započítania čerstvých potravín a energií dosiahla 3,2 % po 2,9 %.
V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny eurozóny v marci vzrástli o 2,4 % a nie o 2,5 %, ako uvádzal rýchly odhad.
Tempo rastu cien sa pohybuje výrazne nad inflačným cieľom Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá zaručuje cenovú stabilitu pri inflácii 2 % v strednodobom horizonte. ECB teraz stojí pred dilemou, keďže sprísnenie menovej politiky v snahe o ochladenie inflácie by malo negatívny vplyv na ekonomiku, ktorá už pociťuje následky vojny a ešte stále sa plne nezotavila z koronakrízy.
Medziročná miera inflácie v Európskej únii (EÚ) sa v marci zvýšila na 7,8 % zo 6,2 % v predchádzajúcom mesiaci. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v EÚ stúpli o 2,4 %.
Spomedzi členských štátov EÚ zaznamenala najnižšiu medziročnú infláciu v marci Malta (4,5 %), nasledovaná Francúzskom (5,1 %) a Portugalskom (5,5 %). Naopak, najvyššiu infláciu zaznamenali Litva (15,6 %), Estónsko (14,8 %) a Česko (11,9 %).