Novinky oznámil ruský minister obrany Sergej Šojgu. Zostávajúci ukrajinskí obrancovia sú zablokovaní v Azovstale. Šéf Kremľa nariadil zrušiť útok na tento hutnícky komplex a namiesto toho pokračovať v jeho blokáde. Rusko sa rozhodlo pre tento krok, pretože závod nedokáže dobyť silou, reagoval poradca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč.
„Považujem navrhovaný útok na priemyselnú zónu za zbytočný,“ povedal Putin šéfovi rezortu obrany počas stretnutia v Kremli. Podľa Reuters svoje rozhodnutie zdôvodnil snahou ochrániť životy ruských vojakov, je vraj lepšie počkať, až ukrajinským bojovníkom dôjdu zásoby. „Nie je potrebné liezť do týchto katakomb a plaziť sa podzemím týchto priemyselných zariadení. Zablokujte túto industriálnu oblasť tak, aby nemohla preletieť ani mucha,“ povedal Putin.
Ukrajinci sú stále v Azovstali
Šojgu predtým povedal prezidentovi, že v areáli metalurgického komplexu sa nachádza viac než 2 000 ukrajinských bojovníkov a ruským silám by vraj mohlo trvať tri až štyri dni, kým by získali kontrolu nad závodom. Putin „oslobodenie“ Mariupoľa, ako Rusi označujú svoju okupáciu časti Ukrajiny, nazval úspechom. Ponechanie Azovstalu v ukrajinských rukách však Rusov pripravuje o možnosť vyhlásiť v Mariupoli úplné víťazstvo.
„Utrpeli tam veľké straty. Naši obrancovia ho naďalej držia,“ povedal neskôr Arestovyč. „Dá sa to vysvetliť faktom, že presunuli časť svojich síl na sever, v snahe posilniť jednotky, ktoré sa snažia splniť ich hlavný cieľ... postupovať k hraniciam Doneckej a Luhanskej oblasti,“ dodal prezidentský poradca. „V skutočnosti sa za posledných niekoľko dní nič podstatné nezmenilo. Bojovníci sú stále v oceliarňach Azovstal, ale toto je súčasťou pokračujúcej kremeľskej stratégie, ktorá má ruskému ľudu nahovoriť, že ide všetko podľa plánu,“ poznamenali v BBC.
Úplné dobytie Mariupoľa je podľa Reuters ústredná časť plánu Moskvy, odstrihnúť Ukrajinu od Azovského mora a vytvoriť pozemný most spájajúci Rusko s ukrajinským polostrovom Krym, ktorý Moskva anektovala v roku 2014. Šojgu povedal Putinovi, že Mariupoľ má pre Rusko symbolický význam, keďže je podľa nich de facto veliteľstvom pluku Azov, ktorý Moskva označuje za krajne pravicový a avizovala jeho zničenie.
Ruské jednotky obliehajú Mariupoľ od začiatku marca. Rozsah utrpenia jeho obyvateľov sa stal stredobodom pozornosti celého sveta. Značná časť mesta sa takmer po dvojmesačnom ruskom obliehaní premenila na ruiny. Miestne úrady odhadujú, že kvôli ruskému bombardovaniu a bojom zomrelo v Mariupoli najmenej 21 000 obyvateľov.