Po odvážnom Slovákovi naša armáda premenovala elitnú bojovú jednotku výsadkárov na 5. pluk špeciálneho určenia - Žilinský pluk Jozefa Gabčíka. Statočný vojak zahynul krátko po atentáte, keď ho spolu s ďalšími výsadkármi našli v ich pražskom úkryte nacisti. Bol to bezpochyby hrdina, ktorého život je dodnes opradený mnohými tajomstvami. Málokto napríklad vie, ako sa jeho rodina zachránila pred potopením na Titanicu...
Jozef Gabčík († 30) sa preslávil tým, že spáchal atentát na najdôležitejšieho muža Hitlerovej vraždiacej mašinérie SS Reinharda Heydricha († 38). Bol to hrdinský čin československého odboja, ktorý sa výrazne zapísal do dejín 2. svetovej vojny. „Mesiac po atentáte odstúpili Briti a Francúzi od Mníchovskej dohody, čím došlo k zabezpečeniu znovuobnovenia Československa v jeho pôvodných hraniciach, s výnimkou Podkarpatskej Rusi,“ hovorí historička Soňa Vanovčanová (46).
Atentát mal však dosah aj na vojnu, pretože vďaka nemu mohlo dôjsť k víťazstvu spojencov. Odvážny čin Slováka prepísal dejiny sveta a sú naňho hrdí obzvlášť v jeho rodnej obci Poluvsie (okr. Žilina), kde ešte stále žijú jeho príbuzní. V súvislosti s príbuzenstvom však vyplávali na povrch tajomstvá, ktoré boli doteraz zaprášené iba v archíve rodiny. Jozef Gabčík sa totiž nenarodil v dome pri hlavnej ceste, aký sa oficiálne prezentuje, ale v najstaršej časti dediny. Ďalším tajomstvom je, že jeho príbuzná zahynula na Titanicu, iní členovia rodiny sa však zachránili.
Nepustili ich na loď
Tajomstvo o tragédii, ktorá zasiahla aj rodinu elitného vojaka, bolo doteraz ukryté iba v rodinných archívoch. Príbuzní z otcovej strany si však z rozprávania rodiny na udalosti okolo potopenia slávnej lode pamätajú. „Ja som ako dieťa sedával Jožkovi Gabčíkovi na kolenách. Boli sme spolu aj na svadbe, bol som ešte malý chlapec a Jožko tam robil družbu. Bol veselý a temperamentný, známy tým, že sa vie na zábavách aj pobiť,“ smeje sa Adolf Slamka (89). Toho spája s príbuzenstvom Jozefa Gabčíka jeho stará mama Judita Slamková, rodená Gabčíková.
Z tejto vetvy pochádza aj Mária, ktorá mala byť na Titanicu a prevážať veci príbuzných starých rodičov Adolfa. Tí sa podľa jeho rozprávania na loď nedostali. „Chceli sa dostať do Ameriky, ale niečo sa tam stalo a všetkých na Titanic nepustili. Na lodi ostala už iba batožina, a tá skončila všetka na dne oceánu, už svoje veci nikdy nevideli,“ hovorí Adolf.
Rodina predpokladá, že ak ich na loď nepustili, ale batožinu im nevyložili, musela na lodi zostať nejaká časť rodiny, inak by im osobné veci vrátili. Na loď podľa rodiny mala nastúpiť aj príbuzná Mária, po stroskotaní Titanicu sa ju pokúšali kontaktovať, ale navždy zmizla. Rodina preto predpokladá, že tragicky zahynula a bola pochovaná s batožinou na dne oceánu.
Kde má rodný dom?
Jozef, na ktorého sme tu všetci veľmihrdí nielen v rodine, ale aj v celej dedine, sa narodil v dome,kde bol predtým dom kováča a maštaľ. Bol rekonštruovaný a práve v zadnej časti domu sa mal presne narodiť. Podľa mňa, ak toto ešte výskumom potvrdia historici oficiálne, by mala byť pamätná ceduľa presunutá,“myslí si Miloš Tkáčik(46), príbuzný Jozefa Gabčíka.
Pri narodení výsadkára sa oficiálne nepresne uvádza aj dátum narodenia, podľa ktorého sa mal narodiť 8. apríla. „V skutočnosti sa narodil 7. apríla 1912, práve na Veľkonočnú nedeľu, čiže žil aj o jeden deň dlhšie,“ uzatvára historička.