OĽANO podľa vlastných slov nevidí dôvod podporovať vznik klubu strany, ktorá do politiky vniesla extrémizmus, rasizmus a nenávisť. "Nehovoriac o tom, že podľa nášho názoru poškodzuje základné národné záujmy Slovenska, a to spolu s jej odnožou s názvom Republika," dodalo hnutie.
Strana Za ľudí pripomenula rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS) SR v kauze Kotlebových šekov. "Vznikla legitímna otázka, či strana ĽSNS, ako aj jej klon Republika, nemajú byť príslušnými orgánmi dôsledne preskúmané a prípadne rozpustené," uviedla pre TASR. Zaoberať by sa tým mal podľa nej generálny prokurátor Maroš Žilinka. Dodala, že ĽSNS sa dlhodobo hlásila a spolupodieľala na aktivitách, za ktoré bol Kotleba odsúdený. "Preto jej ďalšie pôsobenie v demokratickom a právnom štáte, a to ani vo forme poslaneckého klubu v parlamente, pokladám za neprijateľné," uzavrela strana Za ľudí.
Kotleba prišiel o mandát po tom, ako ho NS SR 5. apríla odsúdil v kauze rozdávania šekov v hodnote 1488 eur na podmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody s jedenapolročnou skúšobnou dobou. Vinný je z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.
Po strate jeho mandátu zanikol aj klub ĽSNS, keďže sa počet jeho členov znížil pod hranicu stanovenú rokovacím poriadkom NR SR. Náhradníčkou za Kotlebu má byť Slavěna Vorobelová. Tá si mandát uplatňovať chce, no ešte nepovedala, či chce byť súčasťou klubu ĽSNS. Ak by sa pre klub rozhodla, opätovne by mala ĽSNS osem poslancov a tým aj nárok na klub. Schváliť vznik klubu by však podľa rokovacieho poriadku musel parlament. ĽSNS kritizuje zrušenie klubu. Trvá na tom, že mandát Kotlebu nezaniká.