"Presný počet obetí v Mariupole nie je známy, pretože novinári a humanitárni pracovníci nemôžu bezpečne vstúpiť do mesta. Naopak, zničené budovy sú viditeľné až z vesmíru," uviedol týždenník.
Na vytvorenie odhadu deštrukcie mesta novinári použili voľne dostupné údaje zo satelitného radaru Sentinel-1 so syntetickou apertúrou (SAR). Tento radar bol vyslaný do vesmíru v rámci programu pre diaľkový výskum Zeme s názvom Copernicus, ktorý koordinuje Európska vesmírna agentúra.
The Economist vysvetlil, že technológia SAR odráža mikrovlny od zemského povrchu a meria "echo" odrazenej energie. Pre zvýšenie presnosti merania novinári použili celkovo tri snímky. Na otestovanie tejto metódy použili mapu časti Mariupola, ktorú zostavili odborníci zo satelitného centra Organizácie Spojených národov (OSN). Tí zaznamenali miesta, kde bolo možné vizuálne identifikovať zničenie. Na základe údajov SAR z polovice marca ich nový model označil ako poškodených až 92 percent oblastí, ktoré ako poškodené označila aj OSN.
"Aplikovanie tohto modelu na celý Mariupol s použitím údajov zo 17. apríla prinieslo pochmúrne výsledky. Od začiatku marca sa podiel mesta, ktorý bol vážne poškodený, zvýšil v priemere o 0,8 percentuálneho bodu za deň. Teraz je to 45 percent, čo predstavuje približne 20.000 budov v celom meste. Najviac zasiahnuté sú priemyselné lokality, ako napríklad oceliarne (Azovstaľ). Avšak čo sa týka absolútnych čísiel, viac ako 90 percent poškodených budov bolo obytných," uviedol The Economist s tým, že pravdepodobne najmenej tretina obyvateľov Mariupola už nemá domov, do ktorého by sa mohla vrátiť.
Britský týždenník v článku ďalej napísal, že ak "ruská armáda zaútočí na celú oblasť Donbasu spôsobom, akým zaútočila na Mariupol, po skončení bojov už nebude čo oslobodzovať".