Okrem toho bude samospráva testovať aj dve vodíkové autá, ktoré produkujú nulové emisie. V najbližších dňoch budú môcť východniari na cestách v Košickom kraji zazrieť dve autá, ale aj bicykle budúcnosti poháňané vodíkom. Toyotu Mirai zapožičala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v rámci národného projektu Žiť energiou, ktorým chce upriamiť pozornosť na obnoviteľné zdroje energie.
Ako priblížil košický župan Rastislav Trnka, na území Košického kraja sa vyprodukuje takmer tretina celkových slovenských emisií. „Preto musíme zbystriť pozornosť a staviť na obnoviteľné zdroje energie, ktoré nepoškodzujú prírodu. Vodík má najčistejšie spaľovanie, najvyššiu účinnosť a nepoškodzuje životné prostredie z pohľadu životného cyklu produktu. Dve vodíkové autá, ktoré máme k dispozícii, a desať vodíkových bicyklov sú malé veci, na ktorých chceme ukázať východniarom, ako môže byť takýto zdroj energie nápomocný,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja(KSK).
Župa bude testovať zapožičané automobily do 5. mája. Počas dvoch týždňov si ich budú môcť obzrieť napríklad aj študenti župných stredných škôl. Podľa Trnku KSK dlhodobo počíta s nasadením vodíka a ako prvý samosprávny kraj na Slovensku prijal vlastnú vodíkovú stratégiu, ktorá je kľúčovým dokumentom pre využívanie vodíkových technológií. Na jej príprave pracovali vedecké a odborné špičky z Technickej univerzity v Košiciach (TUKE), Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) a zo Slovenskej akadémie vied.
KSK chce zaobstarať aj vodíkové autobusy na zabezpečovanie prímestskej dopravy, zatraktívniť vodné plochy použitím vodíkovej lode alebo vybudovaním malých nabíjacích staníc pre vodíkové bicykle. Dôkazom toho je aj fakt, že kraj v rozpočte na rok 2022 vyčlenil 630-tisíc eur na nákup vodíkových bicyklov a rozvoj vodíkových technológií.