Uviedla to tento týždeň holandská vláda, ktorá zároveň dodala, že vynaloží viac než 620 miliónov eur na stimuly pre firmy s cieľom naplniť kľúčový zásobník plynu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Ako vláda informovala, v úsilí obmedziť dovoz energií z Ruska sa zameriava na energetické úspory, ekologickejšiu politiku a zvýšenie dovozu energií z iných krajín. Takýmto spôsobom by krajina mohla do konca roku nahradiť podiel ruského plynu.
Plyn sa na celkovej energetickej spotrebe v Holandsku podieľa v priemere 44 %, čo je jeden z najvyšších podielov v Európe. Avšak podľa odhadov vlády iba 15 % plynu spotrebovaného v Holandsku pochádza z Ruska.
Súčasťou úsilia holandskej vlády ukončiť závislosť krajiny od dovozu z Ruskej federácie je podpora firiem, aby do zimy naplnili zásobník plynu Bergermeer. Ten patrí k najväčším v Európe. Náklady na prilákanie spoločností na naplnenie zásobníka, ktorého kapacita dosahuje 4,1 miliardy kubických metrov (m3), sa odhadujú na 623 miliónov eur.
Ruský plynárenský koncern Gazprom má právo na využitie 40 % kapacity zásobníka, a to na základe zmluvy platiacej do konca roka 2045. V minulom roku však firma svoj podiel nevyužila. Ako informovalo holandské ministerstvo hospodárstva, ak Gazprom svoj podiel nebude chcieť využiť ani v tomto roku, na základe klauzuly v zmluve ho budú môcť zastúpiť iné firmy.