Raketový krížnik Moskva sa potopil 14. apríla po explózii a požiari, ktoré podľa Kyjeva spôsobil ukrajinský raketový útok. Podľa Ruska však išlo o následok výbuchu munície na palube.
"V dôsledku požiaru z 13. apríla bol raketový krížnik Moskva vážne poškodený výbuchom munície. Pokusy posádky požiar uhasiť boli neúspešné. O život prišiel jeden príslušník armády, ďalších 27 členov posádky je nezvedstných," píše sa vo vyhlásení rezortu obrany v Moskve.
Zvyšných 396 členov posádky lode sa podľa neho podarilo evakuovať na lode Čiernomorskej flotily operujúce v oblasti a dopraviť do Sevastopola.
Podľa pozorovateľov potopenie vlajkovej lode Čiernomorskej flotily predstavuje pre Kremeľ veľký symbolický úder a pre Ukrajincov významnú psychologickú vzpruhu v pokračujúcom boji voči ruskej agresii.
Podľa neoficiálnych medializovaných správ v dôsledku dopadu ukrajinských protilodných striel zahynulo 37 členov posádky krížnika a ďalších zhruba 100 utrpelo zranenia, čo však Rusko popiera.
Rusko potopenie lode Ukrajincami oficiálne nepriznalo, ale v ďalších dňoch podniklo sériu raketových útokov na Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá. Podľa Ukrajiny išlo o odvetné údery za zničenie krížnika. Jeden z ruských útokov sa zameral aj na továreň Vizar neďaleko Kyjeva, kde sa vyrábajú protilodné rakety typu R-360 Neptún. Práve takéto rakety boli podľa Kyjeva použité pri útoku na loď Moskva.
Ruské ministerstvo obrany hneď po potopení lode uviedlo, že posádku z raketového krížnika evakuovali – neposkytlo však podrobnosti o počte evakuovaných a nepriznalo ani obete či nezvestných. Neskôr sa ozvali rodičia námorníkov z plavidla, ktorí uviedli, že o svojich deťoch doposiaľ nedostali od ruských úradov žiadne informácie.