Čínska finančná metropola Šanghaj, kde žije vyše 25 miliónov ľudí, zápasí s najväčšou vlnou koronavírových nákaz od začiatku pandémie. Od začiatku apríla je tam väčšina obyvateľov kvôli prísnej uzávere uväznená vo svojich domovoch. Hlásené boli problémy so zabezpečením čerstvých potravín, ďalších základných potrieb aj s prístupom k bežnej lekárskej starostlivosti.
Dnes Šanghaj informovala, že sa tam nákaza koronavírusom preukázala u ďalších 23.504 ľudí a ďalších 12 ľudí tam po nákaze covidom-19 zomrelo. V porovnaní s piatkom je dnešná bilancia novo nakazených zhruba o 6000 vyššia. Miestne úrady pripisujú tento nový nárast najmä preplnenosti niektorých starých obytných budov, ktoré majú zdieľané kuchyne a toalety.
Problémy v Šanghaji boli zdokumentované v šesťminútovom videu s názvom Hlas apríla. Pred jeho odstránením ho hojne zdieľali používatelia čínskych sociálnych sietí Weibo a Wechat.
Video chronologicky dokumentuje vývoj uzávery zvukovými záznamami, zatiaľ čo v pozadí sú čiernobiele letecké zábery mesta. Autor do videa zakomponoval nahrávky z tlačových konferencií a záznamy z videí zverejnených na sociálnych sieťach a telefonátov obyvateľov.
Video začína hlasmi politikov, ktorí na začiatku marcovej vlny uvádzali, že v Šanghaji nebude zavedený úplný lockdown, pretože by to malo obrovské ekonomické dôsledky. Vzhľadom na skokový nárast počtu novo nakazených v dôsledku variantu omikrón ale šanghajské úrady v apríli tento postoj rýchlo prehodnotili.
Video predstavuje dopady uzávery prostredníctvom zhruba 20 zvukových klipov. Sú na nich napríklad počuť ľudia, ktorí nemajú prístup k potravinám či liekom alebo sa kvôli uzávere nemôžu dostať domov. "Dvakrát sme boli v nemocnici, ale nikto nás neošetril," hovorí muž, ktorého otec je chorý. Na inom zázname žena tvrdí, že jej bolo zabránené vrátiť sa domov, keď bola prepustená z nemocnice, kde podstupovala chemoterapiu.
Internetoví cenzori video zo sietí Wech a Weibo dnes odstraňovali niekoľko hodín, pretože ho používatelia opakovane nahrávali na rôzne cloudové služby. "Vo videu boli iba prezentované nespracované fakty. Nie je v ňom nič provokatívne!" uviedol jeden z komentátorov na sieti Weibo. "Jeho obsah nie je ničím novým... fakt, že sa aj toto cenzuruje, mi ale vadí," napísal iný. Hoci video už nie je dostupné na žiadnej z čínskych sociálnych sieťach, stále ho možno vidieť na serveri YouTubu.