Ďalších šesť je stále nezvestných. Informujú o tom v sobotu poľské médiá s odvolaním sa na vlastníka bane, spoločnosť Jastrzembska Spólka Wenglowa (JSW). Záchranná akcia po už druhom banskom nešťastí v Poľsku v tomto týždni pokračuje. "Sú ďalšie zdrvujúce správy zo Sliezska," napísal o nešťastí poľský premiér Mateusz Morawiecki. Dodal, že je v myšlienkach a modlitbách spolu s nezvestnými.
Otras spojený s prudkým únikom metánu podľa oznámenia spoločnosti nastal o 03:40 v hĺbke asi 900 metrov. "V okolí nehody bolo 52 pracovníkov, 42 ich vyšlo (z bane) vlastnými silami," uviedla JSW. So zvyšnými desiatimi baníkmi sa podľa firmy nebolo možné spojiť. V bani zasahujú tri desiatky záchranárov, povedal agentúre PAP hovorca JSW Slawomir Starzyński.
Rovnaké spoločnosti patrí aj uhoľná baňa Pniówek na juhu Poľska, kde po stredajšom výbuchu metánu prišlo o život päť ľudí a ďalších sedem je nezvestných. Záchrannú operáciu JSW v piatok ukončila s tým, že oblasť, kde zostalo päť banských záchranárov a dvaja baníci, je príliš nebezpečná a vyslanie ďalších tímov by bolo nezodpovedné.
Oproti situácii v neďalekej bani Pniówek nedošlo v bani Zofiówka k vzplanutiu či výbuchu metánu, ale záchranára od nezvestných delila oveľa väčšiu vzdialenosť, namiesto 300-400 metrov ako v bani Pniówek išlo teraz asi o 2300-2500 metrov. V bani Zofiówka prišlo v roku 2018 o život päť baníkov, pripomína agentúra AFP.
Poľsko, ktoré je z veľkej časti závislé práve od uhlia, zažilo v posledných rokoch niekoľko banských nešťastí. Napríklad vlani v uhoľnej bani Myslowice-Wesola na juhu krajiny pri závale zomreli dvaja baníci. V roku 2018 pri banskom nešťastí v bani Zofiówka na juhu Poľska zahynulo päť baníkov.
Pri jednom z najväčších banských nešťastí v Poľsku, keď vybuchol metán, zomrelo v roku 2006 v bani Halemba 23 baníkov, uviedol server Wprost. O tri roky neskôr neprežilo výbuch metánu v bani Wujek-Šlonsk neďaleko Katovíc 20 baníkov.