Posledné prieskumy favorizujú Macrona s náskokom desať až 12 percentuálnych bodov. Oba tábory sa ale zhodujú, že súboj bude tesný a že nič nie je rozhodnuté.
Najväčšie názorové rozpory medzi oboma kandidátmi panujú v navrhovaných riešeniach klesajúcej kúpnej sily Francúzov, ohľadom veku odchodu do dôchodku alebo strán migrácie. Zo zahraničných tém sa rozchádzajú v postoji k Európskej únii, k euru alebo k Severoatlantickej aliancii. Macron propaguje otvorenosť, prácu do 65 rokov a silné proeurópske smerovanie. Le Penová cieli na nižšie vrstvy, sľubuje rast dôchodkov, referendá o zásadných otázkach, nadradenosť francúzskeho práva nad právom EÚ alebo odchod z veliteľských štruktúr NATO.
Charizma aj názory oboch kandidátov mohli diváci posúdiť v stredajšej televíznej debate, ktorá bola ich posledným a zároveň jediným priamym stretnutím. Macron vstupoval do kampane pomerne neskoro, pretože sa venoval diplomatickému riešeniu invázie ruských vojsk na Ukrajinu. Naopak Le Penová venovala veľa času cestovaniu po Francúzsku a získavaniu nerozhodnutých voličov.
Mnohí Francúzi tento rok nehlasujú za jedného z kandidátov, ale proti tomu, ktorého považujú za neprijateľného. Mnohí kvôli nechuti k obom nedorazia k volebným urnám vôbec. Očakáva sa na francúzske pomery nízka volebná účasť okolo 75 percent. Cez víkend majú prázdniny školáci vo všetkých troch zónach vo Francúzsku, čo volebnej účasti tiež uškodí.
V prvom kole pred 14 dňami získal Macron 27,85 percenta hlasov, Le Penová 23,15 percenta a krajne ľavicový politik Jean-Luc Mélenchon 21,95 percenta. V druhom kole tak musí takmer osem miliónov ľavicovo zmýšľajúcich Francúzov voliť medzi centristom a krajnou pravicou. Súboj o týchto voličov môže byť rozhodujúci.
Volebné miestnosti budú otvorené od 08:00 do 19:00, vo veľkých mestách do 20:00, kedy francúzska televízia zverejní prvé odhady výsledku. V zámorských oblastiach začalo hlasovanie s predstihom už v sobotu. Oficiálne výsledky sčítania hlasov bude ministerstvo vnútra zverejňovať postupne počas večera a noci.