Tak na toto sa asi nik neteší. Zima sa ešte ani poriadne nezačala, ale mnohí z nás si želajú, aby už bolo po nej. Je totiž poriadne vyčerpávajúca. Okrem toho, že na nás útočia vírusové ochorenia, naše telo vplyvom zimy trpí aj celkovo. Popraskané pery, uslzené oči, oslabené kĺby. Ako čo najlepšie chrániť naše telo pred negatívnym vplyvom chladného počasia?
Chlad náš organizmus oslabuje
doktorka Etela Janeková, InClinic:
- Chlad pôsobí ako stresový faktor, ktorý narúša tepelnú rovnováhu organizmu. Pri pôsobení chladu preto dochádza k centralizácii obehu, čo znamená zúženie ciev na periférii tela, a tým k horšiemu prekrveniu. Toto sa týka periférnych častí, ako sú ruky, nohy, tvárová časť hlavy a nej aj sliznice. Sliznice sú oslabené pôsobením chladu, zhoršením prekrvenia, a preto sú náchylnejšie na rozmnoženie baktérií a vírusov
Pery
- Prečo sú v ohrození: Zimné počasie je pre ne priam pohromou. Nachádza sa tam totiž veľmi jemná pokožka bez mazových žliaz. Preto v zime veľmi často praská a tvoria sa na nich malé ranky, ktoré sa môžu aj zapáliť.
- Ako sa chrániť: Základom je pery chrániť vrstvou vazelíny alebo kvalitného balzamu na pery. Ten by mal byť bohatý na prírodné zložky, napríklad výťažky z materskej kašičky, olivového oleja a pod.
TIP: Aspoň raz týždenne si doprajte liečivú kúru na pery. Vyrobiť si ju môžete aj doma z medu, ktorú necháte pôsobiť približne 30 minút.
POZOR: Pery si neolizujte, zbytočne sa tak ešte viac vysušujú.
Kĺby
- Prečo sú v ohrození: Oslabujú ich nielen nízke teploty, ale aj studený vietor.
- Ako sa chrániť: Chrupavka kĺbu je až zo 40 % tvorená kolagénom. Vitamín C podporuje tvorbu kolagénu, preto zvýšte dávky potravín, ktoré ho obsahujú. Napr. žltú papriku, citrón alebo brokolicu.
TIP: Mýtus, že na kĺby pomáhajú gumené medvedíky, je len milosrdná lož pre maškrtníkov.
Pľúca
- prečo sú v ohrození: studený vzduch spôsobuje, že sa nám dýchacie cesty zužia a celkovo sú oslabnuté. Dýchanim nasávame aj baktérie a vírusy, ktoré nás môžu ľahšie ohroziť a spôsobiť zápal.
- ako sa chrániť: Snažte sa čo najviac dýchať nosom. Tak sa studený vzduch aspoň trochu zohreje. Poprípade si dajte cez ústa šatku. Snažte sa dýchať pomaly a nezadýchavať sa
TIP: ak beháte, zvoľte také tempo, aby ste to udýchali nosom.
Hlava
- Prečo je v ohrození: Zimné počasie môže spôsobovať aj častejšie bolesti hlavy. Týka sa to najmä osôb, ktoré pravidelne trpia migrénami. Dôvodom je neustále sťahovanie a rozťahovanie ciev v hlave. To vzniká striedavým prechodom z teplých rozkúrených miestností von, do mrazivého počasia.
- Ako sa chrániť: Základom by mal byť pravidelný pohyb, ktorý cievy posilňuje. Okrem toho nezabúdajte na vhodnú a praktickú pokrývku hlavy.
Močové cesty
- Prečo sú v ohrození: Chlad je zákerný v tom, že prispieva k rozvoju zápalových procesov. Najviac ohrozené sú v tomto smere počas zimných mesiacov najmä močové cesty. Ich zápal je nielenže sprevádzaný nepríjemnými bolesťami, ale môže viesť aj k vážnejšiemu ochoreniu. So zápalom obličiek sa totiž netreba zahrávať.
- Ako sa chrániť: V prvom rade dbajte na správne oblečenie. Najmä podbrušok a kríže by mali ostať za každých okolností v teple. Dôležité je dodržiavať aj pitný režim.
Oči
Prečo sú v ohrození: V zime sú naše oči vystavené nadmernému chladu. „Na ten reagujú podráždením, slzením, začervenaním a symptómami, ktoré sú typické pre syndróm suchého oka. Citlivé oči trápi chladová alergia, pri ktorej sa vyššie zmienené príznaky ešte znásobujú,“ vysvetľuje očná lekárka Adriana Smorádková z očnej kliniky NeoVízia.
Slnko je tiež nebezpečné, v zimných mesiacoch je nízko nad horizontom a UV lúče ohrozujú naše oči viac ako v letných mesiacoch, varuje Smorádková. Okuliare by mali byť povinnou výbavou aj v zimnom období.
- Ako sa chrániť: V chladnom počasí majte vždy poruke umelé slzy. Použite ich pred odchodom z domu do chladného počasia.
Slnečná slepota
Adriana Smorádková z očnej kliniky NeoVízia
Na svahu sme vystavení zvýšenému riziku dočasnej ´slnečnej slepoty´- kombinácia silného UV žiarenia, slnka nízko nad horizontom, veľkému jasu a oči bez ochrany môže lyžiara dočasne oslepiť, v horšom prípade spôsobiť poškodenie rohovky. Lyžiari s kontaktnými šošovkami môžu v zime pociťovať výraznú bolesť a rezanie. V mraze a vetre rohovka oka horšie „dýcha“ a oveľa viac vysychá. Kontaktné šošovky jej bránia v príjme kyslíku, preto
výraznejšie vnímáme pocit dráždenia. Nevyhnutnosťou by mali byť pre každého lyžiara nosiaceho kontakté šošovky kvalitné lyžiarske okuliare s UV filtrom.