A hoci nemusí byť každému po chuti, jar je ten pravý čas, aby sme siahli po syre, ktorý je naším bielym zlatom. Stáročiami overená bryndza by v týchto mesiacoch nemala chýbať na žiadnom tanieri. Tušíte, čo by ste si z nej pripravili?
Jeden z obľúbených slovenských mliečnych výrobkov má síce svoj pôvod v ďalekom Rumunsku, naši predkovia si však bryndzu zamilovali už pred viac než piatimi storočiami. Jej obľuba pretrváva aj v dnešných dňoch, a tak zaslúžene patrí medzi naše národné produkty. Uznania sa dočkala aj v Európskej únii, ktorá slovenskú bryndzu zaradila medzi tradičné chránené produkty.
1. Bryndza je len jedna
Bryndza je vyzretý, premiesený hrudkový ovčí syr. Ten sa pôvodne ukladal do ovčích koží a konzervoval sa údením. Dnes už existujú modernejšie spôsoby spracovania, ale každý milovník bryndze by sa však mal dobre pozrieť na obal. Pravá bryndza je výlučne z ovčieho mlieka a výrobky, ktoré neobsahujú aspoň polovicu ovčieho mlieka, nemožno označiť za bryndzu.
2. Syr z Rumunska
Názov bryndza vznikol z rumunského slova brânză. Písomné doklady zo 14. storočia tento syr spomínajú v okolí mesta Dubrovník, kde bol známy ako valašský syr. Na Slovensku pisári zaznamenali bryndzu už o sto rokov neskôr.