3. Bryndzová reforma
Jedna z dôležitých reforiem, ktorú zaviedla Mária Terézia a jej syn Jozef II., sa týkala aj bryndze. V mlieku sa pri výrobe bryndze ponechala smotana a neskôr sa začal používať soľný roztok. Bryndza sa začala vyrábať vo veľkom a vznikli prvé bryndziarne, ktoré dokonca využívali strojové mlyny. Slovensko má aj najstaršiu fungujúcu bryndziareň na svete, založenú v roku 1797 vo Zvolenskej Slatine.
4. Lepšia než multivitamín
Obsahuje veľa bielkovín a je dôležitým zdrojom vápnika, horčíka, železa i zinku. Okrem toho v nej možno nájsť mnoho vitamínov skupiny B a tiež vitamíny A, D, E a K. Je vhodná na podporu trávenia, podporí rast kostí u detí a tiež slúži ako prevencia alergií. Bohato je v nej zastúpená aj konjugovaná linolová kyselina (CLA), ktorá je osobitne cenná pre svoje „odtučňovacie“, protirakovinové a protisklerotické účinky.
5. Probiotická bomba
Právom jej patrí prívlastok probiotická bomba. Pravá bryndza je vyrobená výlučne z ovčieho mlieka, čo z nej robí ekologický bio produkt. Zostava mikroorganizmov v bryndzi sa podobá slávnemu kaukazskému kefíru vyrábanému z nepasterizovaného ovčieho mlieka. Spolu s kefírom je tak bryndza elixírom zdravia a dlhovekosti. Gram bryndze má milióny dobrých organizmov. Pri nepasterizovanej bryndzi hrozí riziko kliešťovej encefalitídy.
6. Letný unikát
Najzdravšia je tzv. májová alebo letná bryndza. Práve v tomto období vychádzajú ovce po dlhej zime na pašu a začínajú spásať jarnú trávu a rôzne byliny. Z nich vzniká najchutnejšia a najzdravšia bryndza, pretože slovenské pasienky patria medzi celosvetový unikát.
7. Pochutnajte si
Bryndzu môžete zjesť samotnú alebo ju použiť do mnohých chutných receptov. Okrem tradičných halušiek či pomazánky určite skúste rýchlu bryndzovú polievku známu ako demikát alebo si bryndzu dajte spolu so slaninkou na pizzu. Bryndzu možno kombinovať aj s medvedím cesnakom alebo pridávať do slaných koláčov na mnoho spôsobov.