Humanitárna katastrofa v Mariupoli
Vlnu zúfalstva vyvoláva situácia v strategicky dôležitom juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupoľ, ktoré malo pred vojnou 400-tisíc obyvateľov. Len minulý týždeň Rusi ohlásili, že ho považujú za dobyté a chcú udržať ukrajinských vojakov v oceliarni Azovstaľ, ktorá zostáva posledným miestom odporu. V meste sa nachádza ešte asi 100-tisíc ľudí a v krytoch pod samotným závodom je ich asi tisícka. Ukrajina sa snaží o ich evakuáciu, no neúspešne. V Mariupoli Rusi neprestávajú s ostreľovaním a medzitým odvážajú z mesta tela zabitých obyvateľov do masových hrobov za mestom bez toho, aby sa ich pokúsili identifikovať.
Stiahnutie Rusov na Donbas
Putin posledné týždne prehodnocoval svoje plány a armáde nariadil definitívne dobyť Mariupoľ a obkľúčiť hlavné sily ukrajinskej armády na Donbase. Jeho úspech bude závisieť od toho, či ruská armáda dokáže lokálne vytvoriť dostatočnú presilu. Doteraz sa jej to rozptýlením jednotiek na príliš veľa smeroch nedarilo. Ukrajinci na Donbase majú dve možnosti – ustúpiť a vyhnúť sa tak obkľúčeniu alebo prisunúť dostatočné posily do tyla svojej armády. Ukrajinci priznávajú, že táto fáza sa rozbieha pomaly a Rusi zatiaľ testujú možnosti a schopnosti svojej armády.
Zelenského (ne)úspešné požiadavky na Západ
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa od začiatku ruského vpádu snaží presviedčať západných lídrov o pomoc Ukrajine. Jeho požiadavky boli častokrát vypočuté a Západ sa postavil na stranu Ukrajiny dovtedy nevídaným spôsobom. Množstvo a sila sankcii, ktoré boli na Rusko uvalené majú podľa ekonómov výrazne znížiť životnú úroveň obyvateľov. K odpojeniu od plynu a ropy však zatiaľ v prípade EÚ nedošlo vzhľadom na obavy krajín pred ekonomickými následkami.