S čistením začali štátni vodohospodári presne 22. apríla na Deň zeme. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) zabezpečilo odborníkov trvale monitorujúcich výšku hladiny gudrónových jám. „Prečistíme 2-tisíc kubíkov vody, aby sme zabránili havarijnému stavu, ktorý tu hrozil. Predpokladáme, že celý rozpočet bude zhruba 70-tisíc eur,“ uviedol generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Vladimír Kollár.
Prvou fázou procesu bude chemické čistenie pomocou mobilnej čistiarne a následne prebehne biologické čistenie. Podľa riaditeľa Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra Igora Slaninku pripravujú projekt na získanie informácií o množstve a vlastnostiach gudrónov na dne jazier. „Budeme ho realizovať v priebehu roka. Vďaka získaným informáciám už budeme vedieť, ako toxické jamy zlikvidovať,“ doplnil Slaninka.
Starostka Tatiana Čontofalská je rada, že sa veci pohli. „Dúfam, že čierne oči Predajnej zmiznú a budú len modré alebo zelené,“ želá si. Gudrónové jazerá medzi obcami Lopej a Predajná vznikli v roku 1964 a sú pozostatkom spracovania ropy v podniku Petrochema Dubová. Nebezpečný odpad je v nich už celé desaťročia. Okrem Predajnej sa ďalšie dve skládky gudrónov nachádzajú i v areáli bývalej rafinérie v obci Nemecká.