V poctivosti a ekologickosti spracovania elektroodpadu sú na Slovensku jednotka. Študentky zo Školy umeleckého priemyslu v Košiciach už niekoľko mesiacov zbierajú nepotrebné mobily, kazety, lampy, spotrebiče a elektrické súčiastky, ktoré by inak skončili v bežnom odpade. Zuzana Samčíková, koordinátorka environmentálnej výchovy v škole prezradila, že ako jedna z 20 škôl na Slovensku sa zapojili do projektu Elektroodpad dopad.
„Nie je to len o zbieraní elektroodpadu. Robíme aj vzdelávacie aktivity, aby ten odpad ani nevznikal. Ak aj vznikne, je dôležité vedieť, že je toxický pre životné prostredie a nemôže skončiť niekde pohodený. Vyzbieraný elektroodpad odvážame špeciálnou slovenskou firmou a je správne ekologicky recyklovaný,“ vysvetlila Samčíková. Aby šikovné študentky žiakom i rodičom spestrili zber, motivovali ich a niečo ich aj naučili.
Za plnú tašku elektroodpadu, ktorá váži približne 5 kg, dostanú 12 centov. „Takúto odmenu získavajú deti v západoafrickej Ghane, ktoré tento odpad zbierajú. Práve tu končí obrovská časť nepotrebnej európskej elektroniky,“ opísala Samčíková. „Keďže sme umeleckej škole, nevieme opravovať tieto zariadenia. Máme však umelecky zdatných žiakov. Tak vznikol nápad vytvoriť z elektroodpadu umelecké diela, ktoré v škole vystavujeme,“ dodala Samčíková.
Kvet s včielkou
Aj z troch kusov starej elektroniky môže vzniknúť takýto skvost. Mariana (17) naň použila vypálené žiarovky, stojan z lampy a starý mobilný telefón.
Komár
Ráchel (18) sa komár rozhodne vydaril! Na jeho výrobu jej postačili telefón, žehlička na vlasy, staré kazety, rozobratá elektronika a slúchadlá.
Žrút
Autorka Petra (18) zmajstrovala túto príšeru z pokazeného nefunkčného počítača, bateriek, postrihaného CD nosiča a obalu na telefón.
Sovička
Kristína (18) použila na jej výrobu starý mlynček na kávu, zadné kryty na mobil, malé CD nosiče a krídla jej vyrobila z harddiskov.