Zato v lete si pravdepodobne užijeme slnka až-až. Naznačujú to prvé dlhodobé predpovede niektorých svetových meteorologických organizácií. Čo nás čaká v čase prázdnin a dovoleniek? Tri rôzne modely, ale tri takmer identické výsledky. Zverejnené predpovede naznačujú, že v lete bude na väčšine územia Európy teplejšie, ako je bežné. A to platí aj o Slovensku.
Slovensko čakajú teploty v priemere o jeden stupeň Celzia vyššie. Zrážok by malo byť menej a pravdepodobne bude pomerne sucho. „Môžeme povedať, že všetky tri modely sa zhodujú v tom, že leto na Slovensku bude v priemere teplejšie a suchšie, než je dlhodobý normál, s možnosťou výskytu častejších búrok,“ pokračuje portál imeteo.sk. Z hľadiska teploty sa normálne leto očakáva iba v severnej a severozápadnej Európe.
Studená jar, horúce leto
Aj keď ide len o odhady, klimatológ Pavel Faško reaguje, že doterajší vývoj počasia istým spôsobom tieto informácie potvrdzuje. „V posledných rokoch sa v lete naozaj výrazne oteplilo, čo bolo v kontraste s tým, ako bolo na jar. Leto si zachovalo ten pôvodný charakter, aký letá mávali,“ tvrdí.
Odborníci tento kontrast zaznamenali už v rokoch 2019 a 2020, ale úplne najväčší bol v minulom roku. Kým jar sa zaradila k najchladnejším v histórii, už v júni bolo veľmi horúco. „Toto naznačuje, že aj v tomto roku by sa mohlo stať niečo podobné,“ pokračuje Faško.
To, čo sa navonok môže javiť ako pozitívna správa, má však aj svoju odvrátenú stranu. Neprší, je sucho a aj keď spŕchne, je to najmä v dôsledku búrkovej činnosti. Celkový úhrn zrážok v letných mesiacoch síce nie je až taký nízky, ale nedokážu eliminovať sucho. „V lete u nás chýbajú veľkopriestorové zrážky,“ dodáva Faško.
2021 - rok extrémov
Minuloročné leto v Európe bolo najteplejšie od začiatku merania, teploty boli o jeden stupeň Celzia vyššie ako priemer. Uvádza to najnovšia správa európskej služby Copernicus, ktorá monitoruje stav klímy. Konštatuje, že letné počasie charakterizovali silné kontrasty. Zatiaľ čo juhoeurópske štáty zaznamenali rekordný počet extrémne horúcich dní a v Taliansku a Španielsku dokonca padli teplotné rekordy, západ starého kontinentu čelil silným dažďom a záplavám.
„Rok 2021 sa síce neradil medzi rekordne teplé roky ani pre Európu, ani pre zemeguľu, ale európsky kontinent sa od predindustriálneho obdobia oteplil približne o dva stupne Celzia a zemeguľa o 1,1 až 1,2 stupňa Celzia. Celosvetovo bol rok 2021 šiestym alebo siedmym najteplejším rokom najmenej od roku 1850,“ dopĺňa správa.