V krajine, kde sa to všetko na prelome rokov 2019 a 2020 začalo, majú vážny problém. Čína od začiatku zavádzala prísne opatrenia a karanténu celých miest. Obyvateľstvo tak nikdy nemalo šancu na nejaké premorenie. Zaočkovanosť je veľmi vysoká, no účinnosť čínskych vakcín bola sporná už proti predchádzajúcim variantom vírusu a pri omikrone ešte viac klesla. Výsledkom je, že sa koronavírus momentálne šíri v Číne ako nikdy predtým.
Najhoršie zasiahnutý je 26-miliónový Šanghaj, kde úrady v nedeľu zaznamenali vyše 21 000 nových prípadov a 39 úmrtí, čo je doterajší rekord. V pomere k počtu obyvateľov je to, akoby sa na Slovensku objavilo 4 470 prípadov a 8 úmrtí denne. Pri vrcholoch pandémie sme teda mali omnoho horšie čísla, no také drastické opatrenia ako v Číne sme nezaviedli.
Jednou z metód, ktoré čínske úrady používajú, je uzavretie celých domov, ak sa v nich nájde čo i len jeden pozitívny prípad. A myslí sa tým doslova uzavretie. Okolo domu postavia plot a nikto nemôže vyjsť von bez ohľadu na to, či je chorý, alebo nie. Zelené kovové ploty vyrastajú bez varovania z večera do rána. V posledných dňoch ich nestavajú len okolo domov, ale zahradzujú nimi celé ulice.
Britskej BBC sa podarilo spojiť s jedným cudzincom, ktorý žije v Šanghaji a jeho dom bol tiež takto ohradený. „Najprv nám pred tromi týždňami zaistili reťazami vstupné dvere do bytovky. Pred tromi dňami postavili bez varovania novú bariéru. Dokonca aj dlhú chodbu vnútri bytovky prehradili zeleným kovovým plotom. Nikto nám nevysvetlil prečo,“ povedal muž cez telefón.
„Nikto nemôže ísť von. Cítim sa bezmocný. Neviete, kedy sa tento lockdown skončí. Ak váš dom oplotia, čo sa stane, ak vypukne požiar? Myslím, že nikto príčetný by takto nezatváral ľudí v domoch,“ dodal zdroj pre BBC.