Nedostatok jedla
Šanghaj zaznamenal aj niekoľko prípadov nepokojov proti opatreniam, čo je v Číne veľmi nezvyčajné. Ľudí k tomu dohnala najmä kritická situácia so zásobovaním potravinami. „Nejedli sme niekoľko dní,“ sťažujú sa ľudia vo virálnom videu, ktoré sa čínske úrady usilujú zmazať. „Vláda nám dala dve mrkvy, zhnitú tekvicu a dva klasy kukurice,“ vraví jedna z obyvateliek.
Ďalšou metódou, ktorú čínske úrady používajú, je dezinfikovanie celých ulíc pracovníkmi v ochranných oblekoch. A ľudí najmä z okrajových štvrtí Šanghaja tiež zvážajú do karanténnych táborov. Deje sa tak v noci a bez varovania - prídu autobusy a odvezú obyvateľov celého bloku, ktorí si musia zbaliť len tie najnutnejšie veci. Dvere do bytov a dvere skríň majú nechať otvorené, aby ich mohli dezinfikovať.
Rovnaký scenár v Pekingu?
Obavy z podobného vývoja sa objavili aj v Pekingu, kde počas víkendu zaznamenali 26 nových prípadov. Na prvý pohľad je to málo, ale v súčasnej vlne je to v čínskom hlavnom meste zatiaľ najviac a aj v Šanghaji sa to začínalo takto nevinne. Úrady vyhlásili povinné testovanie v najľudnatejšej pekinskej štvrti, ktorá má 3,5 milióna obyvateľov. Testovanie sa uskutoční v troch kolách. Pre prípad, že by v Pekingu začal tiež platiť prísny lockdown, sa obyvatelia zásobujú jedlom. Pred supermarketmi sa tvorili dlhé rady napriek uisteniam úradov, že jedla bude dosť. V Šanghaji totiž úrady tiež sľubovali...
Hrozí niečo podobné aj u nás?
Virológ Boris Klempa predpokladá, že leto na Slovensku bude už takmer normálne. „Nanajvýš možno niektoré hromadné podujatia budú nejakým spôsobom limitované. Už teraz mám pocit, že ľudia kompletne zabudli, že tu bola pandémia. Očakávam, že takto to bude aj v lete. Tým nechcem povedať, že nebudú žiadne infekcie, iste budú, ale nie v nejakej veľkej miere, ktorá by si vyžadovala veľké opatrenia,“ povedal nám Boris Klempa. Virológ predpokladá, že pre väčšinu ľudí bude asi jeseň rozhodujúca, či sa budú chrániť ďalšou dávkou vakcíny. Tá by navyše vtedy už mala byť špecificky zameraná na omikron.