Na rozdiel od spoluobvinených exministra Roberta Kaliňáka (50) alebo advokáta Mareka Paru však v jeho prípade ide o náročnejší proces. Vzhľadom na poslanecký mandát, ktorý vykonáva, musí Ficovo vydanie na rozhodovanie o väzbe odsúhlasiť parlament. Nový Čas sa pozrel na to, aké možnosti má predseda Smeru a čo hrá v jeho prospech či neprospech.
Fico bojuje proti svojmu uväzneniu najrôznejšími spôsobmi od zvolávania demonštrácií až po kontaktovanie premiérov a prezidentov členských krajín EÚ. Na svoje obvinenie nevidí dôvod a tvrdí, že ide o politické stíhanie opozičného lídra bez akéhokoľvek základu. „Vymysleli si obvinenie, celé ho vyfabrikovali, sfalšovali podpis košického vyšetrovateľa, ktorý si ho podľa mňa ani neprečítal, keď ho dostal do rúk a dnes s ním pracuje. Toto je práca Lipšica a Matoviča, ktorí nenávidia súčasnú opozíciu, aby nás všetkých popravili,“ povedal Fico.
Na druhej strane stojí práve policajný vyšetrovateľ Jaroslav Vereščák, ktorý obvinenie spísal. „Podpis na predmetnom uznesení o začatí trestného stíhania a vznesení obvinenia je určite môj a je pravý,“ vyhlásil Vereščák pre Pravdu s tým, že uznesenie osobne podpísal po tom, čo ho „postupne po dlhšiu dobu spracoval na základe dôkaznej situácie, v súlade s Trestným poriadkom“.
Hádky v parlamente
O Ficovu väzbu žiada okrem vyšetrovateľa aj prokurátor špeciálnej prokuratúry Ladislav Masár. Ten už do parlamentu doručil žiadosť o vydanie Fica na rozhodovanie o väzbe. Ako prvý sa tomu bude venovať mandátový a imunitný výbor parlamentu.
Jeho predsedníčka Anna Andrujevová z OĽaNO ho zvolala na stredu napoludnie. Očakáva sa, že Ficovo vydanie odobrí. Z 15 členov výboru je totiž len 5 z opozície, ktorá podporuje Fica. Ak by sa ho rozhodla podržať aj koaličná strana Sme rodina, stále by mali mať vo výbore väčšinu poslanci strán, ktoré hovoria, že Ficovo väzobné stíhanie podporia.