Čo by sa stalo, ak by výbor hlasoval proti? „Bez ohľadu na to, ako sa skončí v stredu hlasovanie na výbore, nakoniec rozhodne plénum, teda poslanci prítomní v rokovacej sále, pravdepodobne na ďalší deň,“ povedal podpredseda NR SR Gábor Grendel. Podobná situácia ako na výbore, len vo väčšom, sa tak bude opakovať aj v parlamente.
Za vydanie Fica chcú hlasovať minimálne tri koaličné strany - OĽaNO, SaS a Za ľudí. „O tom, či niekto pôjde do väzby, má rozhodovať súd, a nie parlament. Práve preto, aby mohol rozhodnúť nezávislý súd, budeme hlasovať za,“ vyjadril sa poslanec Juraj Šeliga zo Za ľudí. Sme rodina Borisa Kollára má o svojom postoji rozhodnúť v utorok v poslaneckom klube.
Fico: Budú mľaskať ako prasce
Istých je aj všetkých 19 poslaneckých hlasov z klubu SaS a za vydanie Fica by mali zahlasovať aj viacerí nezaradení poslanci. Fica by, naopak, mali podržať okrem Smeru aj poslanci Hlasu, ĽSNS a Republiky. Šéf Hlasu Peter Pellegrini avizovanú podporu Fica odôvodňuje tým, že neverí policajtom z NAKA, ktorí expremiéra obvinili, ani špeciálnej prokuratúre, ktorá žiada jeho vydanie. Pokiaľ poslanci Fica vydajú na väzobné stíhanie, o tom, či naozaj poputuje za mreže, rozhodne Špecializovaný trestný súd v Pezinku, pričom teoreticky by to mohol stihnúť aj do konca tohto týždňa.
A čo na hrozbu uväznenia hovorí samotný Fico? Ten ešte v piatok avizoval, že si cez víkend zašportuje, aby bol pripravený na ťažký týždeň. „Nikto z nás nepochybuje, že poslanci vládnej koalície budú mľaskať ako prasce, keď budú stláčať tlačidlo za moje vydanie na väzobné stíhanie,“ vyhlásil šéf Smeru.
Zároveň rozposlal osobné listy premiérom aj prezidentom členských krajín EÚ, v ktorých uvádza, že nie Maďarsko či Poľsko, ale práve naša krajina je „vredom na právnom štáte“. Jeho tvrdenia spochybnilo viacero slovenských europoslancov a verejne sa k Ficovmu obvineniu zatiaľ vyjadril len maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, podľa ktorého Budapešť situáciu na Slovensku pozorne sleduje. Ficovu rétoriku, naopak, odmietla podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová.