Podľa ministerstva cestovného ruchu a starožitností islamistického hnutia Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy, artefakt pochádza z obdobia približne okolo roku 2500 pred n. l. Soška bola vytesaná z vápenca a má dĺžku 22 centimetrov. Objavil ju roľník, ktorý obrábal svoj pozemok pri meste Chán Júnis.
#Gaza
— AbuAliEnglishBot (@AbuAliEnglishB1) April 26, 2022
Anat, the Canaanite goddess, was put on display inside a glass cube.
A small correction: According to the Palestinian Ministry of Tourism and Archeology, the figurine dates back to 2,500 BC. In other words, it's more than 4,500 years old. pic.twitter.com/5qpdbbrogf
"Táto soška predstavuje kanaánsku bohyňu Anat," uviedol vo vyhlásení Džamál abú Ridá, ktorý má na danom ministerstve na starosti starožitnosti. Panenská Anat bola bohyňou vojny a lovu. Vzácnu sošku objavili na dôležitej pozemnej obchodnej ceste spájajúcej staroveké civilizácie v Egypte, Levante a Mezopotámii.
Ide o najnovší nález v pásme Gazy, kde je cestovný ruch na archeologických lokalitách obmedzený dôsledkom izraelskej blokády, ktorá platí od roku 2007, keď túto palestínsku enklávu ovládlo militantné hnutie Hamas.
V januári po dlhoročnom renovačnom úsilí, ktoré podporili zahraniční darcovia, znovu sprístupnili v severnej časti pásma Gazy zvyšky byzantského chrámu z 5. stor. n. l. Vo februári tam objavili robotníci na stavenisku 31 hrobov z doby rímskej, datovaných do 1. stor. n. l.
Izrael a Egypt, ktoré majú s pásmom Gazy spoločné hranice, prísne obmedzujú pohyb ľudí medzi týmto chudobným územím, kde žije približne 2,3 milióna Palestínčanov.