Marec 1994 - Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom obmedzila dodávky plynu Bielorusku a Ukrajine kvôli ich vysokým dlhom voči ruským plynárom. Rusko tiež obvinilo Ukrajinu, že neoprávnene odoberá plyn určený pre západnú Európu. Bielorusko potom časť dlhu zaplatilo. Dodávky na Ukrajinu boli obnovené potom, čo sa Ukrajina zaviazala v rámci splatenia dlhu postaviť obytné domy pre zamestnancov ruského plynárenského priemyslu. Obmedzenie sa netýkalo plynu prúdiaceho na Slovensko a do SR.
Január 1995 - Kvôli nezhodám medzi Ruskom a Ukrajinou o výške poplatkov za prepravu ropy boli prerušené dodávky ruskej ropy do ČR, Slovenska, Poľska a Maďarska. Po niekoľkých dňoch boli dodávky obnovené, spoločnosť Chemopetrol dovtedy čerpala ropu zo štátnych hmotných rezerv, Kaučuk Kralupy aj Paramo Pardubice spracovávali počas celej doby výpadku dodávok ropu zo svojich zásob. Rovnaké dôvody mal aj výpadok dodávok na začiatku roku 1996.
Január 2006 - Prvý deň roka Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu, čo zasiahlo aj ďalšie európske krajiny. Dodávky do SR neklesli. Na zastavenie dodávok Gazprom siahol po neúspešnom rokovaní s Ukrajinou o zvýšení ceny na západoeurópsku úroveň. Kríza sa skončila 4. januára rámcovou dohodou o nových cenách. Analytici krízu vtedy čiastočne vysvetľovali zhoršením vzťahov medzi oboma štátmi po takzvanej "oranžovej revolúcii" na Ukrajine.