Podľa slovenskej prezidentky tretí sektor pri zvládaní utečeneckej krízy opätovne ukázal, že je kľúčovým prvkom slovenskej spoločnosti. Poukázala na to, že krátko po ruskej invázii na Ukrajinu a následnej utečeneckej vlne začali na hraničných priechodoch aktívne pôsobiť mimovládne organizácie a dobrovoľníci. "Na tom bolo presne vidieť, že tretí sektor, občiansky sektor, je schopný reagovať nielen veľmi rýchlo, ale aj veľmi kvalitne. Nie vždy na to štát pamätá. To je to, čo ešte musíme zmeniť k lepšiemu, aby aj financovanie tretieho sektora malo istú stabilitu a perspektívu, aby sme si naň nespomenuli len vtedy, keď je zle a keď potrebujeme, aby pomohol," uviedla Čaputová. Opätovne skonštatovala, že vzhľadom na prejavy veľkej solidarity a humánnosti občanov sa cíti hrdou prezidentkou krajiny. "Som za to veľmi vďačná," dodala.
Aj nemecký prezident, ktorý do Košíc prišiel v rámci oficiálnej návštevy Slovenskej republiky, vyjadril zástupcom mimovládnych organizácií veľkú vďaku a rešpekt. "Veľmi oceňujeme vašu pomoc a ochotu pomáhať. Teším sa, že pomáhajú aj ľudia v Nemecku, kde je situácia s utečencami z Ukrajiny veľmi podobná a celé rodiny potrebujú pomoc," povedal.
Na stretnutí boli prítomní zástupcovia Karpatskej nadácie, Gréckokatolíckej charity, Slovenského skautingu, Ligy za ľudské práva, organizácie ETP Slovensko, Rómskeho vzdelávacieho fondu či združenia My mamy.