Po takmer dvojročných sporoch sa jej podarilo presadiť svoju hlavnú agendu - súdnu mapu. Tá bola terčom kritiky aj protestov sudcov, ktorí jej vyčítali zlú pripravenosť aj nekomunikáciu. Parlament ju však na poslednú chvíľu schválil v okresanej podobe, aby Slovensko neprišlo o stámilióny z európskeho plánu obnovy.
Súdna mapa bola predmetom sporov vo vládnej koalícii. Viackrát narazila na odpor aj u šéfa parlamentu a Sme rodina Borisa Kollára. Aj keď nevybojovala všetko, vzhľadom na odpor k zmenám v radoch sudcov a v koaličnom tábore môže dnes pri presadenej reforme hovoriť o úspechu. Koalícia už raz podporu súdnej reforme odmietla, keď za ňu vo februári nezahlasoval potrebný počet poslancov. Hlasovanie napokon odložili z marca na apríl, čo sa vyplatilo.
„Jednoducho sme sa o tom viac rozprávali,“ komentovala Kolíková. Nakoniec s reformou už parlament nemohol viac otáľať, pretože by Slovensko prišlo o peniaze z Európskej únie, ktoré sú na zmeny v súdnictve viazané. Za návrh hlasovala ústavná väčšina, až 91 zo 143 prítomných poslancov. Vďaka zväčšeniu súdnych obvodov budeme mať špecializovaných sudcov, čo by podľa rezortu spravodlivosti malo ľuďom priniesť rýchlejšie, kvalitnejšie aj zrozumiteľnejšie súdne rozhodnutia. „Podarilo sa presadiť najväčšiu zmenu slovenského súdnictva za ostatné desaťročia, ktorá sa dotkne každého súdu,“ povedala Kolíková.
Čoho sa zmeny týkajú?
Nové správne súdy
Na Slovensku vzniknú samostatné správne súdy so sídlami v Bratislave, v Banskej Bystrici a v Košiciach. Správna agenda je osobitná agenda a spor medzi občanom a štátom je iný ako spor medzi občanmi, s ktorým sa obraciame bežne na súdy.
Okresné súdy
Vo vzťahu k okresným súdom vznikne 33 obvodov okresných súdov (namiesto súčasných 54 okresných súdov). Zostanú však viaceré regionálne pracoviská ako pobočky.