Maďarsko podľa neho nemá alternatívne možnosti, ako si zaistiť energetické zdroje alebo trasy, ktoré by krajine umožnili v najbližších rokoch ukončiť dovoz z Ruska. Szijjártó už skôr uvádzal, že jeho krajina nepodporí žiadnu podobu európskych sankcií, ktorá by sa týkala ruskej ropy a plynu.
"Z Ruska pochádza 85 percent našich dodávok plynu a 65 percent našich dodávok ropy. Prečo? Pretože to určuje infraštruktúra. Nie je to sranda, my sme si túto situáciu nevybrali," poznamenal Szijjártó. Od ruskej invázie na Ukrajinu krajiny Európskej únie v niekoľkých etapách sprísnili svoje sankcie voči Moskve, teraz diskutujú o zákaze dovozu energetických surovín. Maďarsko patrí medzi tých niekoľko štátov únie, ktoré sa proti podobnému kroku stavajú, hlavne s ohľadom na podobu vlastnej energetiky a ekonomiky.
Ruský prezident Vladimír Putin po začiatku bojov a ostrej západnej reakcii na ruskú agresiu oznámil, že odberatelia z "nie priateľských krajín" budú za ruský plyn musieť platiť v rubľoch. Európske krajiny a tamojšie plynárenské firmy to odmietli s tým, že by zmena platobnej metódy bola porušením uzavretých kontraktov. Ruská strana, pre ktorú dodávky plynu do krajín EÚ znamenajú výrazné príjmy, potom vypracovala a zákazníkom ponúkla nový systém platieb.
V rámci tejto platobnej schémy si odberatelia surovín musia v banke Gazprombank, nad ktorou má kontrolu Kremeľ, otvoriť dva bankové účty - devízový a rubľový. Odberatelia za energie platia v dolároch alebo v eurách a Gazprombank potom sumu prevedie na rubľový účet.
Agentúra Bloomberg, ktorá sa odvolala na zdroj blízky Gazprombank, v stredu napísala, že takéto účty si už otvorilo desať európskych odberateľov ruského plynu a štyria z nich týmto spôsobom zaplatili.
Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom v stredu ráno úplne zastavila dodávky plynu do Poľska a Bulharska. Svoje rozhodnutie zdôvodnila tým, že miestne plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmietli za plyn platiť v rubľoch, ako Moskva požaduje. Cena plynu pre európsky trh sa potom výrazne zvýšila.