Opozícia navrhuje, aby poslanci hlasovali o vydaní súhlasu s väzbou pre Fica tajne. Informoval o tom na začiatku tretieho rokovacieho dňa 65. schôdze podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO). O tomto procedurálnom návrhu ešte budú zákonodarcovia hlasovať.
Písomne sa o diskusie k vydaniu Fica do väzby prihlásilo 35 rečníkov, väčšina z radov opozície, do debaty sa prihlásil aj Fico. Z písomne prihlásených rečníkov sú dvaja za poslanecký klub. Rečniť môžu podľa rokovacieho poriadku 30 minút. Zvyšní písomne prihlásení môžu hovoriť najviac 20 minút. Poslanci môžu reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty.
Hocikedy môžu požiadať o slovo členovia vlády, premiér, podpredsedovia a predseda NR SR. Predseda vlády a šéf parlamentu môžu rečniť bez obmedzenia, podpredsedovia parlamentu a členovia vlády najviac 20 minút. Po písomne prihlásených poslancoch sa budú môcť zákonodarcovia do diskusie prihlásiť aj ústne.
V pléne bude na súhlas s väzbou potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Samotný súhlas parlamentu by ešte neznamenal, že by Fico išiel do väzby. Musí o tom rozhodnúť súd. Keby Fico skončil vo väzbe, jeho mandát by nezanikol. Len by sa neuplatňoval.
O 11.00 h by mali poslanci tiež hlasovať o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO), návrh podala opozícia. Popoludní o 14.00 h sa očakáva aj tradičná štvrtková Hodina otázok.
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v rámci akcie Súmrak minulý týždeň obvinil Roberta Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka, Norberta Bödöra a Tibora Gašpara pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Fico a Kaliňák sú zároveň obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.