Deti, ktoré odpad v zbernom dvore počas udalosti triedili, veľmi dobre vedeli, ako odpad triediť. Všetky prejavili aj mimoriadne znalosti o elektroodpade. Je to i preto, že odborníci z Mestského úradu v Modre okrem vlastnej práce robia rôzne edukačné prednášky pre miestnych občanov a tamojších školákov. Žiaci zo Šenkvíc sú zas zapojení do programu ElektroodpadDopad. V škole majú unikátnu skrinku na elektrospotrebiče, ktoré sú doma nepotrebné a ich spolužiaci ich môžu ešte využiť, čím dostali novú možnosť slúžiť.
„My sme ešte pred časom v triedach vôbec netriedili odpad, potom sme sa zapojili do Zelenej školy, začali sme recyklovať a spontánne sme sa vlani rozhodli aj pre projekt o elektroodpade. Tento typ odpadu sa totiž veľmi nerieši a my sme si povedali - poďme ho zviditeľniť. V škole máme nádobu na elektroodpad, kde ho deti nosia, a keď sa nám zaplní, zavoláme spoločnosť SEWA, ktorá ho odvezie na ďalšie spracovanie,“ dodáva učiteľka Jana Hrnčiariková.
„Dnešná analýza len potvrdila trendy, a teda, že v zmesovom odpade nachádzame 2 - 7 percent elektroodpadu, ktorý tam nepatrí. Slovensko v tomto nie je výnimkou, tak sa to deje vo všetkých krajinách. Treba však dodať, že pred desiatimi rokmi to bolo podstatne viac percent, čiže to povedomie obyvateľstva sa zlepšuje. Naša spoločnosť podporuje rôzne edukačné programy, ako napríklad tento so Živicou. Vzdelávame mladú generáciu, ktorá často potiahne aj rodičov,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ SEWA a.s. Jozef Kozák.
„Som presvedčená, že keď budú dospelí títo dnešní žiaci, už nebudú vysypané kontajnery vyzerať takto. Oni už vedia, ako separovať a že netriedenie je veľký problém. Vidím veľkú nádej v tejto generácii,“ uzavrela Lesanka Blažencová.