Aj šéf parlamentu a Sme rodina Boris Kollár pre TASR uviedol, že Sme rodina je za verejné hlasovanie. "Strana SaS odmieta návrh na tajné hlasovanie. Jednoznačne sme za to, aby hlasovanie za súhlas na vzatie Roberta Fica do väzby bolo verejné. Celý poslanecký klub SaS bude hlasovať za voľný priechod spravodlivosti," uviedol hovorca strany Ondrej Šprlák.
Šipoš je taktiež proti tajnému hlasovaniu. Predpokladá, že skôr ako v utorok (3. 5.) hlasovanie o Ficovi nebude. "Podporujeme verejné hlasovanie. Časy 'našich ľudí' sa skončili a v prípade Roberta Fica musia rozhodovať orgány spravodlivosti tak ako pri každom občanovi," doplnil Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.
Za tajné hlasovanie nie je ani poslanec zo Za ľudí Juraj Šeliga. "V tak vážnej veci by mal každý hlasovať verejne, aby mohol byť verejnosťou dopytovaný, prečo hlasoval tak, ako hlasoval," povedal pre TASR. Otázka vydania súhlasu na vydanie do väzby nie je podľa neho otázka viny alebo neviny.
"O tom rozhoduje súd. My len rozhodujeme o tom, že prokurátor môže podať návrh na súd," doplnil. Predpokladá, že s blížiacim sa hlasovaním budú takéto pokusy pribúdať. Poslanci vo štvrtok diskutujú o žiadosti prokuratúry o vydanie lídra Smeru-SD do väzby. Parlamentný mandátový a imunitný výbor už prijal k žiadosti uznesenie a odporučil ju plénu schváliť.
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v rámci akcie Súmrak obvinil Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj z opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V prípade sú obvinení aj nitriansky podnikateľ Norbert B. a policajný exprezident Tibor G. Prípadné väzobné stíhanie poslanca NR SR je možné až po súhlase parlamentu a rozhodnutí súdu.