Chcú pomoc od štátu
Samosprávy očakávajú, že štát zasiahne a pomôže im neskončiť v nútenej správe. „Štát by mohol tam, kde má podiel v energetikách, donútiť týchto dodávateľov, aby dodávali energiu aj samosprávam a to za dobrú cenu,“ tvrdí Kallová. Ministerstvo hospodárstva im však odkazuje, že urobilo už všetko, čo sa týka ich možností zastropovania cien.
„Vďaka prolongácii podpory pre vybrané OZE v tomto roku všetci spotrebitelia vrátane firiem ušetria v koncových cenách celkovo 60 miliónov eur,“ odpísali nám z tlačového oddelenia s tým, že čo sa týka cien ako komodity, tu EK neumožňuje zasahovať do trhového prostredia. „Otázky, týkajúce sa prípadných kompenzácií zvýšených nákladov, treba smerovať na rezort financií,“ dodali zo Sulíkovho rezortu.
Ako by ušetrili
Pomoc by sa podľa starostov a primátorov mala viac hľadať aj v eurofondovom balíčku. To, samozrejme, katastrofický scenár nezachráni, ale pomohol by riešiť situáciu do budúcnosti. Investície by mali ísť do fotovoltaiky na strechy, zatepľovania budov či využívania geotermálnej energie.
„V Maďarsku sa investuje do geotermálnej energie, u nás to možné nie je. My sme mesto, ktoré je na 30 % napojené na geotermál, chceli by sme ďalšie vrty, ale žiadna výzva nám to neumožňuje, jeden vrt stojí 2 milióny eur, ale to my v rozpočte nemáme. Celé Slovensko leží na obrovskej vani horúcej vody,“ dodáva primátor Galanty Peter Paška.