Menším obciam hrozí nútená správa
Jana Kallová, starostka, Malá Ida
Situácia u nás na východe je dosť vážna. Nám sa zvýšila cena energie o niekoľko sto percent a momentálne najväčší problém je, že mestám a obciam, ktoré majú odber nad 30-tisíc MWh za rok, dodávatelia hovoria, že majú stop stav na trhu a nevedia nám ponúknuť energiu na jeden-dva roky s dobrou cenou.
Tu očakávame, že štát zasiahne v otázke kompenzácie cien, a v tom prípade by sa odstránil problém s dodávateľmi. Nárast cien sa odzrkadlí na cenách v škole, škôlke, ŠKD a domovoch sociálnych služieb. My nebudeme môcť naplniť ani rozpočet, lebo musíme šetriť na energie. Menším obciam hrozí, že pôjdu do nútenej správy, pokiaľ štát nezasiahne.
Obmedzenia pre šport, kultúru a školy
Peter Paška, primátor, Galanta
My sme vysúťažili ceny energií ešte vlani, ale ceny nám vyskočili na dvojnásobok oproti obvyklým cenám. Tá cena je však taká nízka, že máme obavy, aby sa nám nestalo to, čo v iných mestách, že dostávajú výpovede. Vlastne rovnako to dopadlo aj so slovenskými železnicami.
Problém máme s ďalšími pripájanými objektmi, ktoré potrebujeme pripojiť, ale tie nespadajú do tej vysúťaženej ceny, takže tam musíme urobiť novú súťaž a tam nám v súčasnosti vychádzajú ceny na úrovni 10-násobku. Rokujeme s viacerými mestami, ktoré majú obdobné problémy a chceme urobiť spoločné verejné obstarávanie.
Kontaktovali sme dodávateľov, ale tí nám povedali, že nie sú schopní v súčasnosti prihlasovať sa do súťaží, nie sú schopní garantovať nejakú stabilnú cenu energií. Hrozí, že budeme musieť obmedzovať podporu športu, kultúry, sociálnych opatrení, bude sa možno obmedzovať chod školských zariadení.
Majú problém zohnať dodávky
Ján Pišta, odborník na energetiku
Teraz nielen samosprávy, ale aj komerčné podniky majú problém zohnať dodávky, ktoré by pokryli ich potreby, a keď zoženú, tak len za obrovské ceny. Štát, keby do toho vstúpil, bolo by to vstupovanie do nastavených pravidiel, ktoré roky fungujú.
Ale je to verejná správa, tak by im mali pomôcť, napríklad že by to prevzal štát ako obstarávateľ, ten môže cez svoje vlastníctvo v SPP tlačiť svoje spoločnosti k tomu, aby im ten plyn dodali. Treba si uvedomiť, že toto je mimoriadna situácia, ktorá sa skôr či neskôr skončí a ceny sa stabilizujú, ale neočakávam, že by sa vrátili na úroveň minulého roka. Počul som už aj o vypovedaní zmlúv menšími dodávateľmi. Tí, keby to však neurobili, tak skrachujú.