Gazprom v stredu (27. 4.) zastavil dodávky plynu Bulharsku a Poľsku, pretože odmietli zaplatiť v rubľoch. Bulharsko spotrebuje približne 3 miliardy metrov (kubických) plynu ročne, z čoho viac ako 90 % dovážalo z Ruska.
"Celú dodávku ruského plynu môžeme nahradiť dodávkami plynu z južného plynového koridoru plus dodávkami LNG v Grécku a Turecku a tento plán sa práve teraz realizuje," povedal novinárom v Bruseli Vassilev, ktorý je aj ministrom financií.
"Nebudú žiadne problémy s dodávkami ani v zime," povedal po rokovaní s vysokými predstaviteľmi Európskej únie (EÚ), na ktorých sa zúčastnil aj bulharský minister energetiky Alexander Nikolov.
Vassilev uviedol, že doláre, ktoré Bulharsko použilo na zaplatenie Gazpromu za aprílové dodávky, boli vrátené a Sofia v súčasnosti nerokuje s ruskou spoločnosťou o vyriešení problému. Povedal tiež, že jeho diskusie v Bruseli sa týkali plánov EÚ na spoločné nákupy plynu, rozhodnutie by malo byť prijaté v polovici mája.
V marci Moskva vydala dekrét, podľa ktorého si nákupcovia energie musia otvoriť účty v Gazprombank, aby mohli vykonávať platby v eurách alebo dolároch, ktoré sa potom prevedú na ruble a presunú dodávateľovi plynu Gazpromu.
Európska komisia zase uviedla, že firmy z EÚ by mali naďalej platiť za plyn v mene dohodnutej v ich zmluvách s Gazpromom, pričom 97 % z nich je v eurách alebo dolároch.
Bulharská ministerka hospodárstva Kornelia Ninová a zamestnávateľské organizácie v Sofii vyjadrili obavy zo zastavenia dodávok ruského plynu a vyzvali vládu, aby urobila všetko pre obnovenie rokovaní s Gazpromom.
Zamestnávatelia sa obávajú, že alternatívne dodávky plynu budú o 30 % až 40 % drahšie, čo tvrdo zasiahne firmy a povedie k ďalšiemu zrýchleniu už aj tak dvojciferného tempa rastu inflácie v najchudobnejšom členskom štáte Únie. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.