„My im odovzdávame hniezdo ako dar a oni si musia stanoviť kontroling, lebo každá nemocnica je iná. Je to na nich, ako si to prispôsobia, ale majú sa starať o prevádzku zariadenia, a teda aj o kontrolu,“ doplnila s tým, že OZ nie je voči nemocniciam v pozícii nadriadeného a nemôže preto určovať, kto presne a kedy má hniezdo kontrolovať. „My sme darca zariadenia a oni by nás mali informovať o jeho využívaní.“
Ako funguje hniezdo záchrany
1. Po zdvihnutí rolety zasvieti zelený alarm a ozve sa zvukový signál.
2. Druhý alarm, červený, signalizuje, že je v inkubátore umiestnené dieťa.
3. Personál na oddelení to vie skontrolovať aj na monitore PC vďaka kamere umiestnenej nad inkubátorom.
4. Zamestnanci sa do 5 minút od zdvihnutia rolety dostavia po dieťa.
Takto došlo k tragédii
Bábätko našli pracovníci NÚDCH 19. apríla pri dopoludňajšej kontrole hniezda a následne okamžite zalarmovali mužov zákona. Novorodencovi už, žiaľ, pomoci nebolo. Podľa informácií Nového Času mala mamička nechať spolu s bábätkom v inkubátore lístok s presným dátumom a časom narodenia. Dieťatko malo prísť na svet už 12. apríla.
Zdroj Nového Času ďalej tvrdí, že za nefunkčnou signalizáciou v hniezde má byť vypnutý istič z alarmu, zatiaľ však nie je jasné, či malo ísť o náhodné, alebo úmyselné vypnutie. Inkubátor síce fungoval, no pre nefunkčnú zvukovú signalizáciu o prítomnosti bábätka v ňom nemal nik vedieť. Dieťatko malo zomrieť na nedostatok jedla a tekutín. NÚDCH sa v stredu vyjadril, že je plne súčinný s políciou pri vyšetrovaní príčin smrti.