Pre zvýšený nárast kliešťovej encefalitídy odporúčajú zváženie možnosti očkovania. Informoval o tom Odbor komunikácie Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) v tlačovej správe.
„Kliešť lezie vždy od zeme smerom hore a striehne na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov. Najviac sa im páči v dubovo-hrabových lesoch do nadmorskej výšky 600 až 800 metrov. V posledných rokoch sa však začali objavovať aj vyššie v horských oblastiach, aj do výšky 1000, ojedinele dokonca 1400 metrov nad morom,“ informovala Júlia Adamčíková z Odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR.
Infikované kliešte prenášajú najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. „Prisatého kliešťa si nemusíte všimnúť, pokiaľ ide o drobnú, prehliadnuteľnú larvu alebo nymfu,“ uviedla Jana Kerlik z Odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici. Kým v minulosti patrilo k najrizikovejším oblastiam povodie Váhu a Trenčiansky kraj, dnes je to Žilinský a Banskobystrický kraj.
Podľa Jany Kelrlik sa pred kliešťovou encefalitídou vieme na rozdiel od boreliózy chrániť očkovaním. Očkovanie poskytuje účinnú ochranu, no chráni iba pred kliešťovou encefalitídou, nechráni pred samotným prisatím kliešťa a ani pred lymskou boreliózou, ktorú prenáša časť kliešťov na území Slovenska. Preto sa zaočkované osoby musia naďalej snažiť minimalizovať riziko prisatia kliešťa, respektíve prisaté kliešte odstrániť z tela bezodkladne a odporúčaným spôsobom
Hygienici však upozorňujú, že okrem infikovaných kliešťov sa kliešťovou encefalitídou môžeme nakaziť aj niektorými potravinami, pričom rizikové môžu byť najmä nepasterizované výrobky z kozieho a ovčieho mlieka. Takmer 20 percent prípadov v minulom roku súviselo práve s konzumáciou kozieho a ovčieho nepasterizovaného mlieka a výrobkov z neho.