Pre agentúru DPA to v sobotu uviedol Šáhzád Šigrí, šéf úradu ochrany životného prostredia severopakistanskej provincie Gilgit-Baltistán. V pohoriach Hindúkuš, Himaláje a Karákóram na pakistanskom severe sa v dôsledku vysokej teploty začínajú relatívne veľkou rýchlosťou topiť ľadovce. Tento proces mal za následok vytvorenie už viac než 3 000 ľadovcových jazier, spresnil šéf environmentálneho úradu.
Na severe Pakistanu však zároveň hrozí aj s tým súvisiaci prírodný fenomén známy pod anglickou skratkou GLOF, čiže náhle vyprázdnenie ľadovcových jazier. Je to typ povodne, ktorá nastane, keď sa pretrhne hrádza zadržujúca ľadovcové jazero.
Šigrí pre DPA zdôraznil, že GLOF je náhla a nečakaná udalosť, pri ktorej zostáva v odľahlých oblastiach len málo času na záchranu ľudských životov a nehnuteľného majetku. Fenoménom GLOF je v Pakistane bezprostredne ohrozených vyše 7,1 milióna ľudí.
Intenzívne horúčavy nie sú síce v južnej Ázii nezvyčajné, ale tento rok prišli priskoro. Väčšinou nastanú vysoké teploty až v máji alebo júni, vysvetľuje DPA.