Vysoký strom, väčšinou breza alebo smrek, sú jedinečnými ozdobami námestí, stoja však najmä pred domami slobodných dievčat. Nový Čas zisťoval, aké vysoké máje sa na Slovensku cez víkend stavali a kto ich komu daroval.
V minulosti bolo stavanie májov intímnou záležitosťou, mládenci ich stavali väčšinou v noci a tajne. „Slobodní chlapci to robia pre slobodné dievčiny, takýmto spôsobom im chcú vyjadriť svoju náklonnosť a priazeň,“ uviedol Roman Malatinec, umelecký vedúci folklórneho súboru Podpoľanec. Podľa neho špecifická je Očová, kde sa máje nestavajú, ale brezy sa opierajú o domy. V meste pod Poľanou si najprv mládenci vybrali v hore kmeň – drúk, ktorý obielili a pripevnili naň smrek - viešku.
„Následne ju dievčence vyzdobili stužkami a nechýbal ani klinovník, čiže uterák,“ doplnil Malatinec s tým, že strom donieslo 20 chlapov k jame, kde ho pomocou pucky – veľkého kladiva - upevňovali do zeme. Vďaka rebríkom a lanám sa im podarilo postaviť 10 metrov vysoký máj na námestí, čo im trvalo približne 15 minút. Tentoraz fľaštička s páleným kvôli bezpečnosti chýbala. Tú si chlapci zvyknú rozlievať ako odmenu až po zrútení mája, čo by podľa ľudových zvykov malo byť na Turíce, alebo na konci mesiaca.