Protokolistka pripomína, že návšteva Jill Biden je pracovná, dress code by sa mal preto niesť v rovine biznis protokolu. „Bude sa pohybovať po jednotlivých destináciách, takže môže mať na sebe kostým, sukňový alebo nohavicový, môžu byť aj šperky ako doplnok. Aj pri prijatí v Prezidentskom paláci to bude zrejme štýl popoludňajších šiat,“ predpokladá odborníčka.
Naposledy tu bola Hillary Clinton
Prvá dáma USA bola na Slovensku sama naposledy v roku 1996. Išlo o manželku amerického prezidenta Billa Clintona Hillary Clinton. Uskutočnila sa v čase mečiarizmu a Clinton sa vtedy stretla s prezidentom Michalom Kováčom aj Vladimírom Mečiarom. Prebehla aj schôdzka s predstaviteľmi mimovládnych organizácií, ktoré zorganizovalo americké veľvyslanectvo v SR.
Ide o symbolickú, ale významnú návštevu
Ladislav Špaček, odborník na protokol
V prípade stretnutia prvej dámy USA a slovenskej prezidentky sa stretnú dve ženy. Je to takto v poriadku z hľadiska protokolu?
Je to síce manželka prezidenta, ale nepochybne sa stretne s prezidentkou, budú spolu hovoriť, budú spolu rokovať a budú spolu mať určite aj spoločný program. Program prvej dámy býva vždy prispôsobený tomu, že je to žena, býva to návšteva nejakej charitatívnej inštitúcie alebo detského domova. Podľa toho, čo prípravné tímy Bieleho domu a vašej prezidentskej kancelárie pripravili, budú mať program čiastočne spoločný a čiastočne bude pani Biden sprevádzaná nejakým vysokým hodnostárom, napríklad ministrom zahraničia alebo jeho manželkou, tak, aby sa čestný sprievod vždy pohyboval vedľa nej a bol jej nablízku. Nie je to štátna návšteva, nie je to na úrovni, pri ktorej je potrebná vojenská prehliadka, je to bez týchto povinných ceremónií, ale je to nepochybne supervýznamná návšteva a jej prílet do nášho regiónu, kde pár stoviek kilometrov od nás vlastne zúri vojna, je naozaj mimoriadny akt. Je to veľká pocta pre Slovensko.
Návšteva má teda skôr symbolický význam?
Niet pochýb. Pani Biden nebude prerokúvať žiadne politické záležitosti, nie je na to oprávnená. Sú návštevy, ktoré sú významné z hľadiska politického alebo také, ktoré majú význam z hľadiska symbolického, ako je napríklad návšteva pápeža alebo návšteva manželky amerického prezidenta. Je to pre svet udalosť a budú o tom referovať všetky svetové médiá.
Pokiaľ ide o oblečenie, čo predpisuje protokol?
Protokoly obidvoch strán by mali zladiť oblečenie, aby bolo v zásade podobné. To znamená, že protokol kancelárie prezidentky by mal vedieť, čo bude mať pani Biden na sebe pri úvodnom prijatí, aby sa na to mohla pani prezidentka náležite pripraviť. Nemal by tu byť nejaký nápadný kontrast. Už je relatívne teplé počasie, očakáva sa preto, že dámy asi budú chodiť po meste a zrejme bude príležitosť zahliadnuť ich v kostýmčekoch alebo šatách, možno s veľkým plášťom.
Program Jill v Európe
1. Štvrtok - odchod z Washingtonu do Rumunska
2. Piatok - návšteva leteckej základne Mihail Kogalniceanu, kde sa stretne s americkými vojakmi 3
3. Sobota - návšteva Bukurešti, kde bude rokovať s vládnymi predstaviteľmi a humanitárnymi pracovníkmi a učiteľmi, ktorí pomáhajú ukrajinským deťom
4. Sobota večer - prílet do Bratislavy, kde sa stretne s americkou veľvyslankyňou
5. Nedeľa - príchod do Košíc a návšteva Vyšného Nemeckého, kde bude schôdzka s ukrajinskými utečencami a so Slovákmi, ktorí poskytli útočisko utečencom
6. Pondelok - stretnutie so slovenskými vládnymi predstaviteľmi a odchod späť