Pohľad na ne nie je ktovieako lahodný a vo veľkom množstve dokážu narobiť paseku. Karol nafotil húsenice medzi obcami Cífer a Biely Kostol. Myslel si, že ide o veľkého škodca listnatých lesov a ovocných sadov mníšku veľkohlavú, tá dokáže spásať aj všetky listy na stromoch.
Oslovili sme známeho entomológa Rudolfa Gabzdila, aby nám vysvetlil, o čo ide. "Podľa toho, čo som videl na tom hniezde, nie je to mníška veľkohlavá, tá má iné húsenice. Vyzerá, že je to mníška zlatoritka. Motýľ, ktorý vznikne po zakuklení húseníc má rozpätie krídel okolo 40 milimetrov, a je dvakrát menší, než mníška veľkohlavá," prezradil nám Rudolf Gabzdil.
Ako ďalej vysvetlil Gabzdil, s húsenicami mníšok si dokáže poradiť krásny lesklý chrobák húseničiar pižmový. Vo veľkom množstve je možné celé hniezda odstrániť ručne, chémia by mala nastúpiť až v poslednom rade. "Mníšky dokážu urobiť pohromu v ovocných sadoch, tam sa ich hniezda zvykli zapaľovať," povedal nám Gabzdil.
Rudolf Gabzdil je slovenský entomológ, ktorý má za sebou viacero výnimočných objavov zo sveta hmyzu. Pred niekoľkými rokmi sa mu podaril objav, ktorý postretne odborníkov len raz za život. Objavil nového chrobáka pre svetovú vedu z čeľade fúzačovitých, ktorý dostal meno po svojom objaviteľovi Morimus gabzdili v CHKO Latorica a v Belianských Tatrách ďalší nový taxón pre entomologickú vedu Brachyta interrogationis gabzdili.