Budú padať hlavy?
Postoj niektorých členov OĽaNO vzbudil v hnutí vlnu nevôle. „Zradcovia sa vyfarbili. Nech vrátia mandát, keďže do parlamentu sa dostali podvodom na voličov. Neverím, že to bolo zadarmo,“ povedal poslanec Andrej Stančík. Aj podľa politológa Radoslava Štefančíka stráca týmto krokom svojich poslancov protikorupčnú nálepku.
„Aj keď poslanci OĽaNO majú voľnú ruku pri hlasovaní, mal by Igor Matovič povedať, že jeho hnutie už nie je protikorupčné,“ vysvetlil. OĽaNO tak po hlasovaní podľa Denníka N vylúčilo Hatrákovú a Tabak z ich klubu. „Dve poslankyne z 50 poslancov klubu sa spreneverili hodnotám OĽaNO,“ povedal predseda klubu Michal Šipoš. Šéfka poslancov SaS Anna Zemanová uviedla, že bude načase si povedať, aké priority má táto koalícia „a či má ešte zmysel spolu vládnuť“.
Matovič reagoval tým, že SaS chce odísť z koalície. „V prípade, ak predložíme pomoc rodinám tak, ako sme ju tri koaličné strany navrhli, v tom prípade odchádzajú z koalície. Dnešný postoj je súčasťou nachystania si pôdy pod nohami na túto zlomovú chvílu, ktorá nastane budúcu stredu,“ oznámil Matovič. Šéf OĽaNO tiež hovorí, že je to v príkrom rozpore s tým, čo OĽaNO sľúbilo pred voľbami vo svojom programe, kde bolo napísané, že všetci si máme byť pred zákonom rovní. „Som hlboko presvedčený, že poslancom nepatrí právo rozhodovať o vine a nevine niekoho, to patrí len a len súdu,“ skonštatoval Matovič.
Sme rodina obhajuje
Pred hlasovaním sa snažil vstúpiť poslancom do svedomia aj premiér Eduard Heger, ktorý povedal, že ak by mal mandát, hlasoval by „určite za vydanie“ Roberta Fica na väzobné trestné stíhanie. „Pretože koaliční poslanci, ktorí sľúbili pred voľbami návrat spravodlivosti, rozhodujú o tom, či opäť vyhrá pomýlená filozofia bývalých garnitúr, že sú medzi nami rovní a rovnejší,“ uviedol na sociálnej sieti, kde burcovala aj ministerka jeho kabinetu Veronika Remišová.