Ocenené kúsky
Niektoré kúsky v zbierke Tomáša Eibnera majú aj viac ako 100 či 200 rokov v priemere, dokonca by mal mať jeden exemplár približne 700 - 800 rokov, ak nie viac, a to je už aj európska rarita. „Aj keď kúpite takýto starší exemplár, tak sa mení každým rokom a pretvárate ho podľa seba. Ani si to neuvedomujete,“ vysvetľuje s tým, že bonsajom sa môžete venovať aj s minimálnym rozpočtom. „Potrebujete skôr čas ako peniaze... Dodnes mám svoj prvý bonsaj, ktorý som kúpil za dvadsať eur, a mám ho tak isto rád ako tie za tisíce. Lebo má pre mňa príbeh, on mi odpustil všetky školácke chyby a dodnes je vystavený na čestnom mieste,“ smeje sa.
Viaceré jeho bonsaje sú niekoľkokrát ocenené nielen v Európe, ale dokonca aj v Japonsku a iných krajinách. „Tie stromy veľakrát zdobia reklamné pútače veľkých výstav v Európe a ani o tom neviem, len zahliadnem banner na internete, hoci sa tam môj strom ani neobjaví. Dostávam pozvánky na výstavy každý rok a keď bude aspoň troška viac času, určite sa na nich objavím s radosťou, aby si ich mohlo užiť čím viac ľudí.“
Ako deti
So stromčekmi má doslova kamarátsky vzťah. „Málokto vie, ale tie známejšie majú aj mená. Napríklad Viking, Thor, Cobra. Ja ich však skupinovo volám moje deti, hoci sú staršie ako hociktorý tvor na zemi. Ono, v podstate sú to také deti, keďže im musíte každý deň dať piť, jesť a keď je zima, aj ich prikryť.“ Niektoré bonsaje vydrží strihať aj celý deň a následne vyzerajú ako od kaderníka. „V skratke: neprejde ani jeden deň, aby ostali deti opustené a niečo im chýbalo.“