Liečba alkoholizmu nie je jednoduchá záležitosť. Pacienti sa totiž často vracajú k pitiu počas liečby aj po nej a často potrebujú viac pokusov, kým dosiahnu dlhodobú abstinenciu od nezdravého pitia alkoholu. A tu prichádza na pomoc technológia a umelá inteligencia (AI).
Vedci z univerzity Yale zistili, že AI môže lekárom a pacientom pomôcť tým, že bude predpovedať recidívy pitia a upraví liečbu skôr, ako k nim dôjde. Výskumníci použili klinické údaje a formu AI nazývanú strojové učenie na vývoj modelov na predpovedanie recidív u pacientov v programe ambulantnej liečby.
Na vývoj a testovanie prediktívnych modelov sa použili údaje od viac ako 1 300 respondentov. Pacienti boli náhodne zaradení do jednej z deviatich kombinácií liekov alebo behaviorálnej terapie a údaje o tom, ako sa im darilo, sa použili na „trénovanie“ algoritmov strojového učenia. Cieľom bolo vytvoriť súbor modelov, ktoré by dokázali predpovedať recidívu nadmerného pitia (štyri alebo viac nápojov denne u žien a päť alebo viac u mužov).
Vedci pod vedením Waltera Robertsa, odborného asistenta psychiatrie na Yale School of Medicine, zistili, že výsledné modely fungovali dobre pri predpovedaní zlyhaní pacientov a pravdepodobne budú presnejšie ako lekári pri identifikácii pacientov, u ktorých existuje riziko návratu k nadmernému pitiu.