Personalisti pripomínajú, že absolventom chýba prax a majú prehnané finančné požiadavky. Ani to však nemusí byť problém. „Hoci absolventi majú po ukončení štúdia obmedzené praktické zručnosti, ochota zamestnávateľov zamestnať aj neskúsených ľudí medziročne narástla o viac ako 50 percent,“ tvrdí minister práce Milan Krajniak. Počty nezamestnaných do 25 rokov a do 29 rokov sú podľa neho najnižšie od začiatku pandémie a pomaly sa vracajú na úroveň pred ňou.
Ekonomika sa zviecha z následkov koronakrízy. Voľné miesta vhodné pre absolventov ponúka čoraz viac firiem. „Najviac pracovných príležitostí môžu nájsť v oblasti výroby, v logistike, obchode, administratíve a aj v cestovnom ruchu. Prvé pracovné skúsenosti však zvyknú aj napriek ukončenej vysokej škole hľadať napríklad v oblasti administratívy,“ dodáva Tešla.
Pracujete v odbore, ktorý ste vyštudovali
- 36,8 % - Vykonávam úplne inú prácu
- 23,7 % - Pracujem vo vyštudovanom odbore
- 15,1 % - Momentálne nepracujem
- 9,9 % - Vyštudovaný odbor ma nezaujíma
- 9,2 % - Vo vyštudovanom odbore je málo pracovných príležitostí
- 5,3 % - Iné
Príliš vysoké očakávania
Katarína Tešla, PR manažérka Kariéra.sk
- Absolventi majú často vzhľadom na svoje pracovné skúsenosti a prax vysoké očakávania a aj fi nančné požiadavky. Ľudia bez praxe tesne po škole si niekedy predstavujú svoj budúci plat vyšší, ako je skutočný ponúkaný plat pri vstupe na trh práce. Mladí ľudia, ktorí prichádzajú na trh práce, vyžadujú od zamestnávateľa tiež benefi ty, čo najväčšiu flexibilitu, zaujímavé platové podmienky. Dnešná generácia sa čoraz menej zaujíma o manuálnu prácu či remeslá. Na trh teda prichádzajú absolventi, ktorí sú spätí s digitálnym svetom a technológiami, ktoré ovplyvňujú aj ich vnímanie sveta a očakávania od prvého zamestnania.