Pandémia negatívne ovplyvnila sociálnu situáciu na Slovensku. Štatistický úrad minulý týždeň informoval, že v roku 2020 chudoba ohrozovala takmer 660-tisíc Slovákov. Oproti predchádzajúcemu roku to je o 45-tisíc osôb viac. V prepočte na celkový počet obyvateľov nedostatkom peňazí trpí 12,3 percenta slovenskej populácie.
„Po piatich rokoch zlepšovania situácie miera rizika chudoby vzrástla o 0,9 percentuálneho bodu a dostala sa na úroveň z roku 2018. Nejde však o výrazné zhoršenie situácie,“ tvrdí riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne ŠÚ SR Róbert Vlačuha. Za ohrozenú sa pokladá domácnosť, ktorej príjmy sú nižšie ako národná hranica chudoby. Kým napr. pre človeka, ktorý žije sám, to predstavuje menej ako 424 eur mesačne, pre úplnú rodinu s dvoma deťmi 890 eur.
Medzery v metodike
Inštitút sociálnej politiky na ministerstve práce píše, že ide o pomerne dôležitého ukazovateľa o počte ľudí v domácnostiach s nízkym príjmom, „nemožno však z neho vyvodiť celostný obraz o vývoji sociálnej situácie obyvateľstva“. „Malý nárast v podiele domácností ohrozených chudobou neposkytuje výpovednú hodnotu o hĺbke chudoby,“ pokračuje inštitút. Hĺbkou chudoby sa myslí rozdiel medzi hraničným príjmom v krajine a celkovým príjmom ohrozenej domácnosti.