Avšak nie každá žena dojčiť môže. Buď ju z toho vyraďujú vážne zdravotné problémy, alebo sa jej jednoducho nezačne tvoriť mlieko. Avšak pokiaľ žena dojčiť začne, na absolútnu väčšinu z nich to má pozitívny vplyv. Teda na ich psychické zdravie. Neplatí to iba v prípade, že má žena s dojčením problémy alebo táto skúsenosť zásadne odporuje tomu, ako si dojčenie pred pôrodom predstavovala.
Tvrdia to doktorky Megan Yuen a Olivia Hall z University of Massachusetts, ktoré sa vo svojej rozsiahlej metaanalýze niekoľkých desiatok štúdií zaoberali vzťahom dojčenia a mentálnym zdravím dojčiacej ženy. Autorky zistili, že celkovo bolo dojčenie spojené so zlepšením v oblasti duševného zdravia matiek.
V dvadsaťdeväť rôznych výskumoch autori preukázali, že dojčenie súviselo s menším výskytom najrôznejších symptómov psychických problémov u matky. Z ďalších dvadsaťosem štúdií vyplynulo, že dojčenie znížilo riziko popôrodnej depresie.
„Aby sme pomohli lekárom priblížiť poradenstvo v oblasti dojčenia a duševného zdravia, je dôležité si uvedomiť, že dojčenie je všeobecne spojené so zlepšením duševného zdravia matky, negatívne dôsledky na duševné zdravie môže mať, pokiaľ matka zažíva problémy s dojčením alebo jej skúsenosť nespĺňa jej očakávania, uviedla k výsledkom štúdie šéfredaktorka časopisu Journal of Women's Health Susan G. Kornstein, výkonná riaditeľka Inštitútu pre zdravie žien pri Virginia Commonwealth University v Richmonde.