Prípadom sa už zaoberala francúzska protiteroristická prokuratúra, ktorá ho postúpila príslušnému vyšetrovaciemu sudcovi v Paríži. Ten rozhodne, či dôjde k vzneseniu obvinení a či má Raísí z titulu svojej funkcie v Interpole diplomatickú imunitu.
Kauza sa týka Britov Matthewa Hedgesa a Aliho Issu Ahmada, ktorí tvrdia, že sa počas pobytu v SAE v rokoch 2018 - 2019 stali obeťami mučenia, násilia a svojvoľného zadržiavania. Za tieto nezákonné praktiky podľa nich nesie zodpovednosť práve Raísí ako vtedajší vysoko postavený predstaviteľ ministerstva vnútra tejto arabskej krajiny.
Prípadom sa začala zaoberať francúzska prokuratúra na základe princípu tzv. univerzálnej jurisdikcie, ktorý umožňuje vyšetrovanie obzvlášť závažných trestných činov spáchaných kdekoľvek na svete. Medzinárodná policajná organizácia Interpol má okrem toho svoje hlavné sídlo vo francúzskom meste Lyon.
Za prezidenta Interpolu bol Raísí zvolený vlani v novembri. Už v tom období ho vo Francúzsku vyšetrovali pre podozrenie zo zlého zaobchádzania s väzneným disidentom v SAE. Vtedy sa však prípad nedostal až do fázy skúmania vyšetrujúcim sudcom, ako je tomu v súčasnej kauze dvoch Britov.