Nielen tie pohlavne prenosné. A mnohí ľudia riskujú vlastné zdravie a život súložia s nakazenými. Toto správanie je však živočíchom vlastné už stovky miliónov rokov. Preukázané teraz totiž bolo u genetického modelového organizmu známe vínne mušky octomilky. Samce aj samice sú stále vysoko sexuálne aktívne, aj keď sú nakazení smrteľnou bakteriálnou infekciou.
Keď čelia potenciálnemu ohrozeniu života, niektoré zvieratá – a človeka nevynímajúc – reagujú tým, že investujú viac do reprodukcie, pravdepodobne v snahe odovzdať gény ďalšej generácii.
„Zvieratá majú obmedzené energetické zdroje, ktoré musia byť rozdelené medzi rôzne aktivity, ako je boj proti infekcii alebo páreniu. Zaujímalo nás, ako zvieratá uprednostňujú a vyvažujú svoje investície do imunitnej obrany a reprodukcie,“ tvrdí autorka štúdie doktorka Carolina Rezavalová z Birminghamskej univerzity.
Pri pokusoch v laboratóriu jej tím infikoval samcov aj samice smrteľnou bakteriálnou infekciou a sledoval, ako sa v rôznych nastaveniach budú nakazení jedinci správať. A ako budú na ich nadbiehanie reagovať zdraví jedinci. Vo všetkých prípadoch nakazení samce i samice prejavovali silný sexuálny pud. Samce si nahovárali samice a tie zase ochotne kopulovali. Bohužiaľ aj zdravé octomilky boli ochotné kopulovať s tými nakazenými.
„Rozmnožovací pud, teda potreba odovzdať svoje gény, je zrejme silnejší, než si zachovať vlastné zdravie a život,“ mienia autori štúdie. Zvieratá väčšinou nemôžu uvažovať o svojich pudoch, zatiaľ čo ľudia možno riziká zvážiť môžu. Napriek tomu ich mnohí ignorujú, preto sa pohlavne prenosné choroby napriek osvete a lekárskej starostlivosti stále masovo roznášajú v ľudskej populácii.