Miesto pobytu Aľochinovej nebolo známe niekoľko týždňov po tom, ako ju ministerstvo vnútra 26. apríla zaradilo do registra hľadaných osôb – päť dní po tom, ako moskovský súd schválil zmenu rozsudku, ktorý jej vymerali vlani v septembri za porušenie bezpečnostných opatrení v súvislosti s covidom. Rozhodnutie súdu znamenalo, že Aľochinová si bude musieť zvyšných 21 dní trestu odpykať v trestaneckej kolónii.
Aľochinová (33) v rozhovore pre americký denník The New York Times uviedla, že utiekla tak, že sa prezliekla za kuriéra rozvážajúceho jedlo a zahodila mobilný telefón, aby ju polícia nemohla vystopovať.
Po dvoch neúspešných pokusoch prejsť do susednej Litvy, ktorá je členom EÚ, sa jej podarilo dostať do Bieloruska. Stala sa tak jedným z tisícov ruských občanov, ktorí utiekli z Ruska po tom, ako Moskva 24. februára začala vojenský vpád na Ukrajinu.
Aľochinová a ďalší členovia Pussy Riot boli v uplynulých mesiacoch niekoľkokrát odsúdení na 15 dní väzenia za účasť na protestných akciách a nepovolených zhromaždeniach.
Pussy Riot sa dostali do povedomia pred desiatimi rokmi po tom, ako tri z ich členiek odsúdili za "chuligánstvo motivované náboženskou nenávisťou" za vtrhnutie do moskovského Chrámu Krista Spasiteľa a "punkovú modlitbu" proti Vladimirovi Putinovi, ktorý bol v tom čase premiérom a viedol kampaň za svoj návrat do Kremľa.
Aľochinová a jej kolegyňa Nadežda Tolokonnikovová si takmer dokončili dvojročný trest odňatia slobody, keď ich v decembri 2013 prepustili na základe amnestie.
Obe tento krok odmietli ako propagandistický ťah Putina, ktorý si chcel zlepšiť imidž pred zimnými olympijskými hrami v roku 2014, ktoré sa konali v ruskom letovisku Soči.