Koža si pamätá
Ľudská pokožka nezabúda. Spočíta opakované spálenia aj opakované opálenia bez spálenia, oboje sú pre pokožku zdravotnou a kozmetickou záťažou. Na ochranu pred slnkom by sa malo pozerať viac v detskom veku, keď sa riziko kožných ochorení zvyšuje. Odhaduje sa, že až 80 % slnečných lúčov prijmeme v detstve. Potom sa už zavrieme do škôl a kancelárií. Deťom do 6 mesiaca veku sa odporúča úplne vyhnúť opáleniu.
Aký ste fototyp?
V Európe rozlišujeme štyri fototypy pokožky. Hlavným rozlišovacím faktorom je reakcia pokožky na slnečné lúče. Svoj fototyp treba poznať aj preto, aby ste vedeli odhadnúť množstvo času, keď môžete pokožku vystaviť slnečným lúčom bez ochrany. Čím svetlejší typ, tým vyšší faktor potrebujete.
Kedy a ako sa natierať
Pred odchodom na pláž sa odporúča natrieť 20 minút pred pobytom na slnku a potom ešte po vyzlečení do plaviek. Každý krém bez ohľadu na faktor, je potrebné nanášať každé dve hodiny. S veľkou rezervou berte informáciu o odolnosti proti vode. Určitý krátky čas síce krém chráni aj vo vode, ale nie dlho, a po kúpaní ho rozhodne treba použiť znovu. Rovnako keď sa spotíte, alebo vám krém zotrie piesok.
Čo keď sa spálite
Panthenol je najúčinnejší prípravok z lekárne. Prvú rýchlu pomoc nájdete aj v kuchyni v podobe kyslej smotany, jogurtu či aj iného mliečneho výrobku, ktoré utíšia pálenie a poskytnú chladivý efekt. Osvedčený je aj krátky kúpeľ v odvare zo zeleného čaju, prípadne môže pomôcť aj prikladanie plátkov uhorky
Ani v tieni nie ste v bezpečí
UV žiarenie totiž preniká aj cez oblaky a odráža sa od niektorých povrchov, napríklad od čerstvého snehu, vodnej hladiny, piesočnej pláže, betónovej plochy. Odrazené potom znásobuje nebezpečenstvo, ktoré koži hrozí.